Mesto Bratislava postupne vymieňa verejné osvetlenie. Tisíce starých sodíkových výbojok už nahradili nové úsporné LED svietidlá. Napriek ich ekonomickým a ekologickým výhodám majú podľa odborníka nové svietidlá príliš vysokú intenzitu a vysoký podiel bieleho svetla, čo výrazne vplýva na správanie ľudí aj živočíchov.
Hynek Medřický, český svetlár, ktorý skúma účinky umelého osvetlenia na organizmus, nameral v Bratislave pod Mostom SNP také hodnoty osvetlenia, s akými sa podľa vlastných slov inde vo verejnom priestore nestretol.
Obyvatelia sa na nové svietidlá sťažujú, mesto sľubuje riešenia.
Biele alebo oranžové svetlo?
Medřický skúma účinky umelého osvetlenia na kognitívne funkcie mozgu a cirkadiánny rytmus. "Svetlo má pre organizmy obrovský význam. Všetky rastliny aj živočíchy sa prispôsobili na podmienky na tejto planéte, to znamená svetlo cez deň a tma v noci," vysvetľuje Medřický.
Svetlo v noci zasahuje do cirkadiánneho rytmu, ovplyvňuje teda základný nástroj synchronizácie ľudského organizmu s vonkajším prostredím. Na porovnanie, svetlo mesiaca má pri splne má hodnotu približne 0,1 luxu, mestá sú dnes v noci osvetlené niekoľkými luxami, dokonca niekoľkými desiatkami luxov.
Následkom pôsobenia nevhodného svetla v noci je brzdenie tvorby melatonínu, čo znižuje kvalitu spánku a prispieva tiež k zníženiu imunity.

Dôležitým faktorom svetla je jeho "teplota" (označuje sa skratkou CCT, Correlated Colour Temperature) ktorej jednotkou je Kelvin - K. Táto veličina číselne vyjadruje to, čomu hovoríme odtieň svetla. Čím nižšia hodnota CCT, tým "teplejšie" svetlo má a tým menej modrej zložky obsahuje. Obyčajná žiarovka používaná v domácnostiach pre večerné osvetlenie má CCT asi 2700 K, priame poludňajšie slnko asi 5500 K.
Veľkú rolu hrá aj spektrálne zloženie svetla. Denné svetlo obsahuje všetky farby spektra, svetlo pri západe slnka obsahuje hlavne dlhé vlnové dĺžky (červenú a oranžovú farbu) a takmer žiadne krátke vlnové dĺžky (modrú a zelenú farbu).
Biele svetlo ktoré dáva pocit, že je "dobre vidieť", sa hodí na osvetlenie cez deň, vo večerných hodinách by sme sa mu však mali vyhnúť. Technici, ktorí vytvárajú verejné osvetlenie, však berú do úvahy len technické parametre.
Keď porovnáme Bratislavu s inými mestami
Medřický vykonal v Bratislave množstvo meraní.