Popŕchalo, z nábrežia vial nepríjemný vietor a počasie nevyzeralo, že by sa v najbližších hodinách malo zmeniť. Pred Slovenskou národnou galériou sa napriek tomu už od poobedia tvorili rady ľudí. Čakanie na lístok na sobotňajšiu Noc múzeí a galérií na najpopulárnejšom mieste podujatia v Bratislave trvalo aj niekoľko desiatok minút.
Noc múzeí a galérií necieli primárne na pravidelných návštevníkov, ktorí si nedajú ujsť žiadne podujatie, ale skôr na tých, ktorí nevedia, čo tieto inštitúcie ponúkajú.
Za jedno vstupné tak môžu počas jedného dňa až do neskorého večera prejsť viacero múzeí a galérií, v Bratislave a okolí ich boli otvorené desiatky. Okrem výstav a expozícií ponúkali diskusie, prednášky, workshopy, koncerty či tanečné performancie.
Pointou Noci múzeí však nie je vidieť všetko, ale okúsiť, aké zážitky návšteva múzea alebo galérie dokáže sprostredkovať.
Tí, ktorí prišli do Slovenskej národnej galérie kontemplovať pred vystavenými dielami, sa budú musieť vrátiť inokedy. V sobotu sa celou budovou ozýval čulý bzukot návštevníkov, presúvajúcich sa medzi jednotlivými výstavami a časťami programu. Zážitok z nových priestorov je napriek tomu silný. Po siedmich rokoch rekonštrukcie má Slovensko reprezentatívnu národnú galériu, ktorá sa môže porovnávať s galériami v zahraničí.
Zatiaľ sa výstavné miestnosti zapĺňajú pomaly a viac než zbierky galérie prichádzajú návštevníci objavovať jej architektúru. O tej počas podujatia rozprával kurátor kurátor Dušan Buran, súčasťou programu bola aj diskusia s autormi rekonštrukcie galérie architektami Pavlom Paňákom a Martinom Kusým.
O umení samotnom, jeho tvorbe a inšpiráciách rozprával maliar Andrej Dúbravský, ktorého diela sa stali súčasťou fondu galérie.