V Bratislave sa 29. mája 1960 hralo kvalifikačné stretnutie Pohára národov ČSR - Rumunsko. Naši vyhrali 3:0. Zľava: Matlák, G. Bubník, L. Pavlovič, Tichý, Dolinský, Kačáni, Scherer, Buberník, Popluhár, Stacho a L. Novák. FOTO - ARCHÍV
O úspechy československého futbalu sa nemalou mierou pričinili aj Slováci. Hneď na úvodných majstrovstvách Európy roku 1960 tvorili základ nášho bronzového úspechu hráči slovenských oddielov spolu s Andrejom Kvašňákom, ktorý obliekal vtedy dres Sparty Praha. Prihlásilo sa 17 reprezentačných mužstiev. Keďže o Pohár H. Delaunayho, prvého propagátora kontinentálnych futbalových majstrovstiev, mala hrať iba šestnástka, určili jednu kvalifikáciu. Žreb rozhodol, že sa v nej stretne ČSR s Írskom.
Na tribúnach 61 000 ľudí
Čs. futbalistov mal pripravovať a v prípade postupu viesť aj vo Francúzsku tréner R. Vytlačil. Vyberal ako mohol a vedel, no v Dubline pred 40 000 divákmi jeho jedenástka prehrala 0:2. Odveta sa hrala na Tehelnom poli. Ľudia verili v postup, hlad po futbale bol obrovský. Prišlo viac než 160 000 žiadostí o vstupenky, no do predaja ich mohli dať "iba" 61 000. Tréner Vytlačil, známy prekvapujúcimi rozhodnutiami, videl hrať v Prahe proti Dukle čerstvého majstra republiky ČH Bratislava a preto, že vojakov deklasovali 4:1, šiestich z tohto mužstva zaradil do základnej zostavy. Jedenástka v zložení Stacho - Tichý, Popluhár, Novák - Matlák, Buberník - Pavlovič, Scherer G. Bubník, Kačáni, Dolinský predviedla koncert, gólmi Stacha z 11 m, Buberníka, Pavloviča a Dolinského vyhrala 4:0 a postúpila s deviatimi hráčmi slovenských oddielov.
Opäť v Bratislave na nulu
Tá istá zostava potom v prvom kole Pohára národov prekonala Dánsko, keď v Kodani remizovala 2:2 a v Brne pred 35 000 divákmi dielo dokončila víťazstvom v odvete 5:1. Skórovali Scherer a Buberník po 2, Dolinský 1. Vo štvrťfinále sa ČSR stretla najprv v Bukurešti s Rumunskom a zvíťazila tentoraz 2:0 gólmi Masopusta a V. Bubníka. Odvetu opäť pripravila Bratislava. Zmeny v mužstve si vynútili iba zranenia, no aj tak nastúpilo 7 slovenských hráčov. Naši zvíťazili pred plným štadiónom 3:0, keď dvakrát skóroval Buberník a raz Bubník.
Cesta za medailou
Iba štyri mužstvá sa vtedy zúčastnili záverečného turnaja vo Francúzsku (6. - 10. 7. 1960): Francúzsko, Juhoslávia, ZSSR a ČSR. Naši síce cestovali cez Paríž, ale obidva zápasy hrali v Marseille. Prvý proti ZSSR pri umelom osvetlení, keď sovieti vyhrali 3:0. Najväčšou prekážkou našich kanonierov bol brankár L. Jašin. V Marseille dostal Schrojf góly od Ivanova 2 a Ponedelnika 1. ZSSR mal jasnú prevahu a Vojta navyše poslal aj z jedenástky loptu vedľa. Ostala iba nádej na bronz. Za denného svetla sa hralo proti domácim Francúzom, ktorí boli favoritmi. Mužstvo ČSR nehralo oslnivo, ale domáci sa aj tak k ohrozeniu Schrojfa prakticky nedostali. V denníku L'Equipe dali hodnoteniu titulok "Menej zlý vyhral", lebo hráči nepremenili viacero gólových príležitostí a platili iba góly Pavloviča a Bubníka. Turnaj vyhral ZSSR vo finále nad Juhosláviou 2:1.
Predzvesť striebra z Chile
Bol to veľký úspech čs. a slovenského futbalu. Bojovalo oň spolu 16 slovenských futbalistov. V závere vo Francúzsku ich nastúpilo osem a Javorek bol náhradníkom Schrojfa. Vymenujme všetkých: Stacho (4), Schrojf (4), Javorek (0) - Tichý (5), Popluhár (8), Bomba (2), G. Mráz (1) - Buberník (8), Kvašňák (3), Matlák (2) - Pavlovič (6), Dolinský (7), Molnár (3), A. Moravčík (3), Kačáni (3), Scherer (2). V zátvorke je počet štartov z ôsmich zápasov, keď sa nemohlo striedať. Bratislavských hráčov sa zapojilo do bojov dvanásť. Najlepším strelcom turnaja bol náš záložník T. Buberník s 5 gólmi. Dolinský dal 3, Pavlovič 2, Kačáni a Stacho po 1. Bol to základ ďalších úspechov na MS v Chile a 1964 na OH v Japonsku.
Autor: IGOR MRÁZ