V priestoroch Starej tržnice a na Námestí Nežnej revolúcie boli od rána rozmiestnené stánky s informáciami o štátnych a európskych inštitúciách, neziskových organizáciách s podporou EÚ a ambasád členských štátov.
Dalo sa v nich dozvedieť o aktivitách európskych organizácií, informovať sa o možnostiach vycestovať na štúdium do zahraničia či otestovať svoje znalosti o členských štátoch.
Slovensko je súčasťou Európskej únie už 19 rokov a 9. mája, tak ako ostatné členské štáty EÚ, oslavuje Deň Európy.
Viaceré aktivity boli zamerané na vzdelávanie, rok 2023 je totiž Európskym rokom zručností. Svoje schopnosti si žiaci a študenti testovali počas zábavnej vyučovacej hodiny v putovnom kontajneri EdUtajner či počas workshopu Europass.
Deň Európy
Deň Európy vznikol ako spomienka na Schumanovu deklaráciu z roku 1950. Plán povojnovej spolupráce európskych krajín odštartoval proces vzniku dnešnej Európskej únie.
Vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predstavil svoju víziu ako po dvoch ničivých svetových vojnách zabezpečiť v Európe mier. Základom tohto plánu sa stala strategická spolupráca dvoch rivalov, Francúzska a Nemecka, spojených v Európskom spoločenstve uhlia a ocele, ku ktorej sa pridali aj štáty Beneluxu a Taliansko.
Prebiehali diskusie a interaktívne aktivity, vyvrcholením programu bude koncert Jany Kirscher o 19. hodine. Vstup na podujatie aj koncert je voľný.
Mobilita a boj s dezinformáciami
Európsku úniu v našom vnímaní často charakterizuje možnosť medzinárodnej mobility, ktorú zabezpečujú viaceré európske projekty, napríklad známy Erasmus, ktorý ponúka možnosť vycestovať študentom, a Erasmus+, ktorý zahŕňa aj absolventov a záujemcov o dobrovoľnícku službu.
Férovú mobilitu pre ľudí, ktorí v zahraničí pracujú, zase zabezpečuje Európsky orgán práce. Títo a ďalší predstavujú počas podujatia svoje aktivity.
Jednou z tém, ktoré v súčasnosti rezonujú aj Európskej únii, sú dezinformácie. Tejto téme sa venuje Kempelenov inštitút inteligentných technológií, ktorý s podporou Európskej únie pracuje na viacerých projektoch týkajúcich sa odhaľovaniu dezinformácií a umelej inteligencie. V Starej tržnici má inštitút svoj stánok.
„Máme napríklad projekt AI4Europe. Snažíme sa vytvoriť platformu pre výskumníkov z celej EÚ, kde na jednom mieste nájdu články, najnovšie modely a súbory údajov. Cieľom je mať všetko prepojené, aby sme dokázali čo najefektívnejšie spolupracovať,“ vysvetľuje výskumníčka Ivana Beňová.