Kopec na Kalvárii čistia mladí ľudia z medzinárodného tábora. Revitalizácia je rozdelená do dvoch etáp. Historicko-religióznej, počas ktorej sa opravia historické zastavenia a vytvárajú sa miesta pre nové, a biologickú revitalizáciu lesa. Dobrovoľníci ..
Už týždeň pracujú študenti z medzinárodného tábora na revitalizácii Kalvárie. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Kopec na Kalvárii čistia mladí ľudia z medzinárodného tábora. Revitalizácia je rozdelená do dvoch etáp. Historicko-religióznej, počas ktorej sa opravia historické zastavenia a vytvárajú sa miesta pre nové, a biologickú revitalizáciu lesa. Dobrovoľníci z Belgicka, Dánska, Francúzska, Holandska, Kórey, Japonska, Chorvátska, Ruska, Česka a zo Slovenska čistia chodníky, zbierajú drevo a vyhľadávajú suché a choré stromy.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V roku 2003 počas Veľkej noci mestská časť Staré Mesto a Asociácia priemyslu a ochrany prírody rozbehla kampaň na získanie sponzorských darov na obnovu bratislavskej Kalvárie. Doteraz sa však podarilo získať len 100-tisíc od jedného z tabakových koncernov. Peniaze použili na obnovu studne.
Iniciatíva na obnovu Kalvárie vznikla pred tromi rokmi a dvakrát neuspela so žiadosťou o grant Phare. "Zatiaľ stále hľadáme také grantové schémy, ktoré by boli vhodné na predloženie projektu," povedala Zuzana Lukáčová z Miestneho úradu Staré Mesto. Na otázku, akú má mestská časť stratégiu pri získavaní peňazí na revitalizáciu, odpovedala, že projekt sa v prvom rade bude musieť zreálniť. "Náklady na revitalizáciu podľa pôvodného projektu predstavujú totiž niekoľko desiatok miliónov korún." Najväčšou položkou je pritom realizácia výtvarných objektov niektorých zastavení. "Výtvarné návrhy chceme prehodnotiť do takej podoby, aby boli menej nákladné," povedala Lukáčová.
Asociácia priemyslu a ochrany prírody, ktorá spolupracuje s mestskou časťou, už zmapovala stav drevín na tomto kopci a plánuje spracovať inventarizáciu drevín a výrub niektorých stromov. Pozemok, na ktorom sa Kalvária nachádza, je síce v mestskej časti Staré Mesto, ale patrí rímskokatolíckej cirkvi.
Napriek tomu, že projekt obnovy bol schválený pred tromi rokmi, Kalvária naďalej ostáva v zdevastovanom stave. Z pôvodných stavieb zostali zachované len niektoré základy a torzo jedného zastavenia.
Na Kalvárii nebudu kópie
Výskum Kalvárie z archívno-historického hľadiska spracoval Mestský ústav ochrany pamiatok a navrhol dve alternatívy pamiatkovej obnovy. Jednou z možností bola historická obnova - inštalovanie kópií pôvodných zastavení, čím by sa pripomenula pôvodná historická krížová cesta. Pamiatkový úrad sa však priklonil k druhej možnosti - nerobiť kópie, ale nové moderné zastavenia a ponechať a zreštaurovať torzo jedného zachovaného zastavenia a zachované základy iných stavieb. Okrem zastavení so súsošiami bola na Kalvárii aj Petrova kaplnka, ktorej základy sú zachované. V kaplnke sa konali pobožnosti a kázeň a za ňou bol Boží hrob. Podľa projektu nové zastavenia nebudú na mieste pôvodných. Tie sa vytiahnu ako základy do dlažby, v ktorej bude znázornený ich pôdorys. Nové majú stáť vedľa alebo na druhej strane chodníka. (japa)
Pôvodné zastavenia na kalvárii suplujú obrázky pribité na kmene stromov.
Pozemok, na ktorom sa Kalvária nachádza patrí rímskokatolíckej cirkvi.
Jediné zachované zastavenie sa nachádza hneď nad cestou. Má byť zrekonštruovanou súčasťou modernej kalvárie.