
Na bezpečnosť pri odborárskom mítingu dozerali jazdecké hliadky mestskej polície, ktoré zasahujú pri masových akciách spoločenského, kultúrneho či športového charakteru. FOTO SME – PAVOL MAJER
Štefanovičova ulica bola pre dopravu uzavretá (čo „ocenili“ všetci Bratislavčania, ktorí tadiaľ chodia do práce), na chodník, kadiaľ chceli pôvodne ísť, sa pre barikády nedostali. Tak stáli na ceste za zátarasmi.
Okrem peších policajtov bol v strehu aj jazdecký oddiel polície. Z vlády k protestujúcim prišiel minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši a minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš. Píštalky, rapkáče a bubny sa ozývali nielen spred Úradu vlády, ale aj z prezidentskej záhrady. Prezident ich privítal so slovami, že on im brány otvoril.
Pod ústredným heslom Za prácu, za slušné mzdy chceli upozorniť na nezlepšujúcu sa situáciu v nezamestnanosti, mzdovej úrovni, na neplnenie programového vyhlásenia vlády a generálnej dohody.
„Však odborárov nikto neberie vážne,“ odpovedala na otázku pani z odborového zväzu pôšt a telekomunikácií, či sa protestný pochod osvedčil na dosiahnutie dialógu, alebo sa stal už krajným riešením. „Dobrý sociálny partner by nás mal brať vážne, blížia sa im voľby a mali by si to uvedomiť,“ povedala Gabriela Galbová z Trnavy za odborový zväz školstva.
Trojhodinový protestný pochod sa skončil prijatím výzvy, v ktorej žiadajú vládu a parlament o revíziu nového Zákonníka práce. (dro)