Mestské divadlo z roku 1886. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
ukážky z Hunyadiho so Stögerovou, v roku 1863 uviedol riaditeľ Ressler celú operu László Hunyadi a ako druhú celoštátnu novinku Császárových Kumánov. Okrem opier a operiet sa dostali na javisko aj maďarské drámy a ľudové hry.
Starý ošarpaný stánok múz zavreli pre zlý stav v roku 1884. V novom divadle v rokoch 1886 - 1899 hral prešporský a temešvársky súbor striedavo po nemecky a po maďarsky. V rokoch 1899 - 1902 bývali dvojjazyčné predstavenia, potom sa na jednotlivé predstavenia spojili prešporská a šopronská spoločnosť a trvalo to do Veľkej noci 1905.
Svetové premiéry
V novej budove nechýbali ani spevohry. V roku 1888 tu Johann Strauss osobne dirigoval svoju operetu Netopier a výnos z predstavenia venoval na podporu miestnej chudoby. No jedna za druhou nasledovali aj veľké opery: 1888 - Blúdiaci Holanďan Richarda Wagnera, 1889 - Bizetova Carmen, 1891 - Faust s Radziwillovou hudbou, Mascagniho Sedliacka česť, 1893 - Leoncavallovi Komedianti a Wagnerova Valkýra s dirigentom Brecherom.
V roku 1896 tu mala svetovú premiéru Hubayho opera Husliar z Cremony. Maďarský operný súbor s podporou budapeštianskej kráľovskej maďarskej opery v roku 1900 za pôsobenia riaditeľa Relleho uviedol operu grófa Gejzu Zichyho Majster Roland a v roku 1902 za riaditeľa Szendreyho takisto Zichyho operu Alar. V roku 1902 hosťoval v prešporskom divadle slovanský operný súbor, ktorý predviedol opery od Smetanu, Dvořáka, Čajkovského, Kovařovica, Goldmarka, Franchettiho.
Na divadlo 31 tisíc
Tak staré, ako nové divadlo starostlivo pestovali v Prešporku lásku k umeniu a prinášali jeho milovníkom vzácne a povznášajúce zážitky. Mesto podporovalo divadelné umenie, ktoré zušľachťuje ľudské mysle.
V mestskom rozpočte tvorila položka na divadlo 31 000 korún. Okrem toho mesto založilo nadáciu vo výške 40 000 korún na stabilizáciu maďarského herectva. Na tento účel sa malo vynakladať päťpercentný úrok zo základiny (2000 korún ročne).
(Nabudúce - Hviezdoslavovo námestie - pokračovanie.)
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.