Bývalí najväčší znečisťovatelia ovzdušia a vody v meste sa polepšili. Rafinéria Slovnaft, Istrochem či spaľovňa odpadov a Volkswagen Bratislava preukázali, že dodržiavajú zákonné limity na emisie a vypúšťanie odpadových vôd. Vyplynulo to z výročnej správy za rok 2004, ktorú nedávno zverejnila Inšpekcia životného prostredia Bratislava.
Takzvané mimoriadne zhoršenia vôd, ktoré bývajú spôsobené únikom nebezpečných látok, boli vlani štyri. Z toho tri sa stali na hraničnom toku Dunaja a jedno so znečistením podzemných vôd. Ani v jednom prípade sa vinník nezistil, je však pravdepodobné, že znečistenie Dunaja spôsobili tranzitujúce lode. "Väčšinou ukrajinské a rumunské lode vypustia svoj odpad do vody tesne pred opustením nášho územia," povedala Denisa Žabková z odboru inšpekcie ochrany vôd. Pri dnešných zákonoch je táto činnosť nepostihnuteľná, ak u nás lode nezakotvia.
Celkovo v oblasti ochrany vôd urobili inšpektori v Bratislave 72 kontrol a v štyroch prípadoch zistili porušenie zákona. V týchto prípadoch uložili pokuty v celkovej výške 90-tisíc korún.
Spolu 45 kontrol v Bratislave sa vlani týkalo ovzdušia. Z nich sa pri 22 kontrolách zistilo porušenie zákonov. Celková výška pokút bola 201-tisíc korún. Chýbajúce platné papiere na prevádzku zdroja znečistenia či iný problém malo desať spoločností, ktoré dostali pokutu. Najväčšiu, vo výške 60-tisíc korún vyrubili Slovak Telecomu. Dvakrát po 15-tisíc bol pokutovaný Istrochem. Tretiu najväčšiu sumu, 20-tisíc korún, musel zaplatiť Gumon Slovakia.
Oveľa viac firiem porušilo pravidlá nakladania s odpadmi. Boli medzi nimi Nemocnica ministerstva obrany, Delvita či Hella, výrobca príslušenstva do áut. Podnet a porušenie zákona o odpadoch zaznamenali inšpektori aj proti firme Lidl. Anonym upozornil na problém vo veľkosklade tohto obchodného reťazca na Vrakunskej. Kontrola zistila, že sa tu vlani neviedla evidencia odpadov.
Dokopy dostali firmy za odpad 14 pokút v hodnote 320-tisíc korún. Z toho najviac, 50-tisíc, vyrubili Nemocnici ministerstva vnútra, 40-tisíc musela zaplatiť spoločnosť Messer Slovnaft.
Vlani sa objavil aj anonymný podnet na horkastý zápach 24 hodín denne v okolí Riazanskej ulice a Zátišia, ktorý vyvoláva zdravotné ťažkosti. Najvýznamnejším zdrojom zápachu sú odpadové vody z Istrochemu, ktoré sú akumulované v otvorených betónových vaniach čistiarne. (lin)