Urbanistickú štúdiu technologického parku Cepit vo Vajnoroch by mali mestskí poslanci prerokovať v septembri. Povedal to hovorca primátora Milan Vajda. Návrh, ktorý bol medzi materiálmi na rokovanie zastupiteľstva 30. júna, napokon primátor stiahol.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
"V mestskej rade 9. júna materiál nezískal podporu," povedal Vajda. Vajnory, na ktorých území sa má technologický park stavať, s procesom schvaľovania ani so štúdiou nesúhlasia. Na otázku, či v septembri dostanú poslanci návrh v nezmenenej podobe, odpovedal Vajda, že to závisí od prípadných rokovaní medzi mestom, mestskou časťou a zástupcami Cepitu.
"Ohľadne Cepitu sa od 6. júna rokovanie s mestom neuskutočnilo žiadne, ani sme neboli doteraz oslovení k prerokovávaniu pripomienok," povedala vajnorská starostka Anna Zemanová.
Podľa predkladateľov mala byť štúdia podkladom na zmenu aktualizácie územného plánu z roku 1993. Tento dokument slúžil v čase, keď mesto nemalo nový územný plán. Ten sa však pripravuje a na jeseň by sa mal schvaľovať. Vajnory považujú štúdiu len za nakreslenú investičnú víziu vlastníka pozemkov, a nie za územnoplánovací podklad v zmysle stavebného zákona. "Prerokúvanie územnoplánovacích podkladov je kompetenciou mestskej časti, ak si mesto uznesením mestského zastupiteľstva toto právo nevyhradí. Takéto uznesenie neexistuje," povedala starostka. Mesto námietky mestskej časti odmietlo.
Vajnory navrhli zameniť štúdiu Cepit za štúdiu obstaranú mestskou časťou s názvom Urbanistická štúdia zóny Vajnory-Rybničná, tá zahŕňa aj územie vymedzené štúdiou Cepit. Druhou možnosťou by bolo zmenu územného plánu podmieniť spracovaním územného plánu zóny. "Nie sme proti technologickému parku vo Vajnoroch. Žiadame len, aby sa investičný zámer zosúladil s rozvojovými zámermi mestskej časti. Ak má dôjsť k zmene územného plánu, využitie územia nemôže stanovovať jeho majiteľ," vyjadrila sa Zemanová. "Sme pripravení o veci rokovať."
Michael Müller, konateľ rakúskej firmy, ktorá od roku 1994 skúpila pozemky na území Vajnôr, koncom júna povedal, že Cepit potrebuje rýchle územné konanie. Už na jar budúceho roka chce investor začať s výstavbou.
Park má mať rozlohu 630-tisíc metrov štvorcových a majú tu sídliť vývojárske firmy, hotel, vysoká škola a kongresové centrum. "Bratislava si musí uvážiť, či chce Cepit alebo nie," povedal Müller s tým, že výhrady Vajnôr si musí vyriešiť mesto. "Ak budeme prešľapovať na mieste, možno vznikne Cepit namiesto na Slovensku v Maďarsku alebo Rakúsku," povedal Andrej Hrádocký, konateľ spoločnosti, ktorá požiadala o spracovanie štúdie Cepit. (lin)