Upršané počasie spôsobilo, že zoologickú záhradu nenavštevuje toľko ľudí ako minulý rok. "Cez víkendy chodí tak 3500 ľudí denne, počas pracovných dní najviac 2500. Veľmi to však závisí od počasia, počas daždivých dní prichádza minimum návštevníkov," hovorí riaditeľka zoo Miloslava Šavelová. Ľudí sa snažia pritiahnuť mnohými akciami a súťažami. Pracovníci zoo organizujú aj týždenné detské letné tábory. Deti sa učia starať o zvieratá a dohliadajú na poriadok.
Príčinou, prečo ľudia neradi navštevujú zoo v daždivom počasí, je málo zastrešených pavilónov. Niet sa kam schovať. Postupne by sa to malo meniť. Koncom roka dokončia výstavbu 60-miliónového pavilónu pre mačkovité šelmy, jednej z priorít hlavného mesta. Dosiaľ bývali mačkovité šelmy v starých výbehoch z roku 1960, teraz sú v okolitých zoo.
Po dokončení pavilónu sa sem opäť nasťahujú tigre, jaguáre, leopardy a pumy. Po dlhšom čase sa v meste znova objavia levy. Budúci rok sa chcú pustiť do výstavby pavilónu primátov. "Budú tu bývať šimpanzy, bonobo a gorily. Tie ešte na Slovensku nie sú," hovorí Šavelová. Problémom sú peniaze, na pavilón treba desiatky miliónov a sponzori sa nehrnú. Peniaze sú hlavnou prekážkou pri získavaní nových zvierat. Bratislavská zoologická záhrada je v asociácii európskych zoo, ktoré si medzi sebou zvieratá po dohode zadarmo vymieňajú. Aby však mohlo zviera prísť, musí mať postavený vhodný výbeh.
Aj tento rok pribudlo do záhrady niekoľko prírastkov. Návštevníci môžu obdivovať pásavca aj leňochoda. Len tri dni majú vietnamské prasiatka v sedliackom dvore. Pred dvomi týždňami sa narodil samček ťavy. Meno zatiaľ nemá, hľadá sa vhodný krstný otec. Na vajciach už sedia pštrosy a vo vačkoch matiek sa vyvíjajú malé kengury.
Novinkou v zoo je aj 3D kino pri dinoparku. Návštevníkom tu premietajú desaťminútový trojrozmerný film o živote prehistorických jašterov. (mk)