Vtáčiu vežu - polkruhovú baštu v hradbovom múre - obstavajú tento mesiac lešením. |
Mestská organizácia Paming sa snaží urobiť opatrenia, ktoré by zabránili padaniu zvršku hradbového múru. Kusy tehál z hradbovej koruny totiž ohrozujú komunikáciu na Staromestskej. Drobí sa aj vrch polkruhovej bašty, ku ktorej ústi roky uzavretý mostík nad frekventovanou ulicou. Vežu už počas tohto mesiaca preto zakryje lešenie a reklama. "Chceme ušetriť a reklama uhradí naše náklady za prenájom lešenia," povedal Cyril Vaňo, riaditeľ Pamingu.
Na rekonštrukciu, ktorá by viedla k otvoreniu územia hradieb verejnosti Paming z mestského rozpočtu, peniaze zatiaľ nedostal. Areál je už štvrtý rok uzavretý napriek tomu, že hradobný múr je historickou pamiatkou Bratislavy a iste by patril medzi turistické atrakcie mesta. Práve cez hradby si mohli obyvatelia centra aj bežne skracovať cestu, pretože schodisko k nemu nadväzuje na Dóm svätého Martina, čím prepája priestor medzi Dómom, Kapitulskou a Ventúrskou ulicou. Hradby vlastní mesto a od roku 1993 do roku 2000 ich prenajalo Tovarišstvu starých bojových umení a remesiel. V roku 2001 areál v dezolátnom stave, nebezpečnom pre chodcov a turistov, prevzala mestská organizácia Paming.
Aby mohli byť hradby sprístupnené, vyžadovali by si nielen základnú údržbu, ale aj väčšie opravy - výmenu rozpadnutej tehlovej koruny hradieb, opravu osvetlenia, opravu prehnitých drevených konštrukcií ochodze, opravu dlažby či poškodených kovaných mreží. Predpokladané náklady na sanačné a reštaurátorské práce spolu s dobudovaním areálu o sociálne zázemie sa pohybujú okolo 30 miliónov korún. V hradbovom areáli je aj jediná zachovaná veža mestského opevnenia - Baxova veža. Zreštaurovali ju minulý rok.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ