Mestská časť Dúbravka uvažuje nad výrubom a postupným nahradením topoľov iným typom dreviny. "Neplánujeme plošný a okamžitý výrub, ale uvažujeme o tom, že by sme topole postupne v priebehu troch až piatich rokov nahradili iným typom drevín," povedal vedúci oddelenia životného prostredia a poľnohospodárstva miestneho úradu Dušan Molnár.
Na otázku, koľko je v Dúbravke topoľov, odpovedal, že to nevie odhadnúť ani približne. "Podnetom pre nás boli sťažnosti obyvateľov. Problémové sú najmä topole v okolí škôlok a škôl. Biele chumáče z nich znečisťujú ich vonkajšie, ale aj vnútorné priestory," povedal Molnár. Upozornil ale na to, že o nahradení topoľov inými stromami sa len uvažuje. Prvým krokom je anketa o možnom výrube na internetovej stránke mestskej časti. V nej sa za výrub zatiaľ vyjadrilo 76 Dúbravčanov, proti je 27. Pre miestny úrad v Dúbravke má anketa orientačný charakter. "Potom bude nasledovať vypracovanie projektu, na ktorom by sa zúčastnili aj mimovládne a ochranárske organizácie," povedal Molnár.
Na území Bratislavy rastú z domácich drevín hlavne topoľ čierny, topoľ biely a topoľ osikový. Veľmi často sa môžeme stretnúť s introdukovaným topoľom kanadským. "Biele chumáčiky, ktoré sprevádzajú kvitnutie topoľov, majú len "samičie" topole. Tie samotné alergiu nespôsobujú. Je však pravda, že sa na nich zachytáva prach a pele tráv," hovorí Zuzana Hudeková z Regionálneho environmentálneho centra. Alergie sa podľa Hudekovej ale nezbavíme tým, že vyrúbeme topole.
"Veľkým alergénom sú počas kvitnutia totiž aj ďalšie pôvodné dreviny - napr. brezy a jelše," vysvetľuje. Na druhej strane Hudeková upozornila, že odroda pyramidálnych topoľov čiernych (Populus nigra "Italica") patrí medzi krátkoveké dreviny, takže mnohé už môžu byť už aj za zenitom svojho rastu. (japa, sita)