Výstava Kroje Slovenska v Galérii ÚĽUV prezentuje rozmanitosť ľudového odevu. FOTO - ARCHÍV ÚĽUV-u |
Kroj je výsostne umelecké dielo, v tradičnej kultúre rovnako dôležité ako ľudová architektúra, pieseň, rozprávka. Povedal to kedysi o ľudových odevoch známy zberateľ pôvodných piesní, fotograf a filmár Karol Plicka. "Kroje tvorili a zdokonaľovali celé generácie ľudových umelcov. Taký kroj je od hlavy po päty, od celku až do poslednej nitky celou výstavou ušľachtilej krásy, vybrúseného jemného zmyslu pre tvar, farbu, materiál a priam ideálnou harmóniou všetkých svojich zložiek," tvrdil. "Každý mal právo nosiť krásny kroj, ktorý ho povznášal, dával dôstojnosť, noblesu."
V Galérii ÚĽUV je práve prístupná výstava Kroje Slovenska, ktorá predstavuje výber z množstva odevných variantov z celého Slovenska. Exponáty prezentujú sviatočný odev z konca 19. a z prvej polovice 20. storočia a sú rozčlenené na kroje zo západného, stredného a východného Slovenska.
"Okrem ochrannej funkcie spĺňal ľudový odev i znakovú funkciu. Podľa odevu ľudia vedeli, z ktorej lokality nositeľ pochádza, akú má profesiu, národnosť, akého je vierovyznania, k akej sociálnej vrstve patrí," tvrdí v bulletine k výstave kurátorka Alžbeta Gazdíková.
Na prelome 20. storočia zaznamenali na území Slovenska viac ako 60 odevných oblastí. Kroje sa odlišovali tvarom odevných súčastí, materiálom, farebnosťou, no predovšetkým výzdobou.
"Z výzdobných techník jednoznačne dominovala výšivka. Ornamentálnou bohatosťou a množstvom techník sa vyznačovalo západné, ale i stredné Slovensko, najmä okolie Trnavy, Bratislavy, Piešťan, Horehronie, okolie Krupiny. Pomerne často používaným materiálom na odev bola aj modrotlač. Z nej zhotovené šatky, zástery, sukne zdobili odev najmä v severnejších oblastiach Slovenska na Spiši, v Šariši, v Liptove," tvrdí Gazdíková.
Odev si obyvatelia vidieka zhotovovali zväčša sami. Využívali domáce zdroje surovín ľan, konope, vlnu, kožušinu. Od 18. storočia pribúdajú aj manufaktúrne a neskôr továrensky spracované textílie.
Tradičný odev je na výstave doplnený niekoľkými rekonštrukciami odevu z krojovej dielne ÚĽUV, ktoré vznikli v súčasnosti na základe dokumentačného materiálu. Vystavený je napríklad ženský odev z Chorvátskeho Grobu a Hrušova, mužský odev z Krivian, halena z Kendíc, parta zo Ždiaru. Osobitnú časť výstavy tvoria módne odevy inšpirované tradičným odevom.
Galéria ÚĽUV je prístupná pre verejnosť od utorka do piatka od 12.00 do 18.00, v sobotu od 10.00 do 14.00. (dot)