Turisti si z Bratislavy na pamiatku odnášajú podobizne čumila, erotické kocky aj majoliku. FOTO SME - PAVOL MAJER |
né sú tiež suveníry s Čumilom, najmä otvárače na pivo s jeho podobizňou, ale aj tričká alebo sošky. Cena za asi 5-centimetrovú sošku Čumila je pritom niekedy až 800 korún. Najviac však kupujú pohľadnice a informačné knižky. Na odbyt idú aj klasické bábiky zo šúpolia, o ktoré majú podľa predavačov záujem všetky národnosti.
Suveníry v stánkoch na Hviezdoslavovom a Hlavnom námestí si denne obzerajú stovky ľudí, ale len málo z nich aj nakupuje. "Tri štvrtiny iba prídu k stánku, prečítajú si knižku o Bratislave a vrátia ju naspäť. Denne sa tu zastavia možno dve, tri stovky ľudí, z nich asi 50 niečo kúpi," hovorí Michal Porázik, predavač v stánku na Hviezdoslavovom námestí. Na mnohých miestach sa dá platiť eurami, v niektorých stánkoch prijímajú aj doláre a české koruny. "Polovica ľudí platí eurami," hovorí Porázik.
Rôzne národnosti majú rôzny prístup k nákupu suvenírov. "Napríklad Taliani chodia vo veľkých hlúčikoch. Jeden je vpredu, dohaduje sa so mnou po anglicky, za ním sú kamaráti. Potom sa k nim otočí, dohadujú sa navzájom. Španieli zase hovoria iba po španielsky, takže sa s nimi nedá veľmi dohodnúť. Američania zvyknú vyjednávať, ale nakoniec kúpia aj za pôvodnú cenu. Nemci nevyjednávajú - pozrú, zoberú, odídu," hovorí Porázik.
Podľa Jany Vaňkovej z informačného centra Bratislava Tourist Service turisti najviac nakupujú na trhu, lebo je tam lacno. "Väčšinou im sprievodcovia odporučia majoliku, keďže chcú suvenír, ktorý by im pripomínal nielen Bratislavu, ale aj celé Slovensko. Keďže je Bratislava korunovačné mesto, kupujú aj suveníry tohto typu, napríklad mince." Nakupujú aj slovenský alkohol - slivovicu alebo borovičku. "Pýtajú sa však aj na becherovku," hovorí Vaňková.
ELA NAHÁLKOVÁ