Plavčíci majú svoje stanovište na zemi alebo na veži. Na Kuchajde sú tri veže, z ktorých plavčíci sledujú dianie vo vode ďalekohľadom. K dispozícii majú aj motorový čln, na ktorom robia pravidelné obhliadky. Tak je to aj na Zlatých pieskoch. Foto SME - Miroslava Cibulková
O bezpečnosť kúpajúcich sa v Bratislave stará asi 80 plavčíkov na všetkých oficiálnych kúpaliskách: na Zlatých pieskoch, Tehelnom poli, Delfíne, Rosničke, v Krasňanoch, v Rači, na Matadorke, na Kuchajde i na Draždiaku.
Na ostatné vodné plochy, napríklad na obľúbené jazero v Rusovciach, plavčíci nedohliadajú.
"Na Rosničke sme v tejto sezóne zachraňovali dvoch ľudí, jeden z nich precenil svoje sily, už nevládal doplávať k okraju bazéna," hovorí Ondrej Čeman, vedúci kúpaliska Rosnička. Na Zlatých pieskoch nemuseli zachraňovať nikoho, podobne ako na ostatných oficiálnych kúpaliskách. Na Draždiaku ošetrovali len bežné poranenia, rezné rany, uštipnutia, alergické reakcie. Na Kuchajde sa tento rok utopilo päť ľudí. Jazero pritom nie je vhodné na kúpanie, na čo upozorňujú aj tabule v areáli. Všetkých päť obetí si chcelo zaplávať v podnapitom stave.
Plavčícky kurz je pre dobrých plavcov
Kto sa chce stať plavčíkom, musí byť výborný plavec a mať viac ako 18 rokov. Najskôr však musí absolvovať kurz. Kurzy pre plavčíkov robia tri školiace zariadenia - v Bratislave, Liptovskom Mikuláši a v Prešove. Organizuje ich Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža. Vstup do kurzu je podmienený zvládnutím úvodného testu - treba preplávať 100 metrov voľným štýlom do 1,5 minúty a 200 metrov štýlom prsia, celkovo do 6,5 minúty. Zároveň treba vedieť plávať pod vodou - muži 25 a ženy 20 metrov. Základný kurz trvá zväčša 2 týždne a na záver sa koná písomný test a praktická skúška záchrany. Cena kurzu sa pohybuje od 2800 do 3600 korún podľa počtu účastníkov. Plavčícke skúšky majú tri kvalifikačné stupne, ktoré možno absolvovať len postupne. Bronzový preukaz umožňuje plavčíkovi prácu pri bazénoch, strieborný ho kvalifikuje pre otvorenú vodu a zlatý patrí vedúcemu strediska vodnej záchrannej služby. Na skúšku na strieborný preukaz treba okrem vyššej plaveckej výkonnosti aj rok praxe, na skúšku na zlatý preukaz tri roky praxe. Plavčícky preukaz platí päť rokov, potom treba absolvovať rekvalifikačný kurz.
Plavčíkmi sú najmä študenti
Na Slovensku sa dodnes vyškolilo asi 2500 plavčíkov, z ktorých je asi 1500 aktívnych. V Bratislave pôsobí zhruba 80 plavčíkov. Podľa viceprezidenta Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža Igora Barana tvoria 80 percent plavčíkov študenti. Keďže preukaz má medzinárodnú platnosť, asi tretina plavčíkov odchádza po absolvovaní kurzu do zahraničia.
Plat plavčíka sa u nás pohybuje od 40 do 60 korún na hodinu. Podľa Barana by plavčíci nemali mať dlhé osemhodinové služby. "Na slnku ich pozornosť klesá, mali by sa preto striedať aspoň v dvojhodinových intervaloch. Z finančných dôvodov sa však toto nepísané pravidlo uplatňuje len málokde."