Na Kolárskej ulici je desať telefónnych búdok vedľa seba - deväť z nich včera fungovalo. |
V Bratislave je spolu 2295 verejných telefónnych automatov - z toho 1626 kartových a 669 mincových. Prevádzkuje ich spoločnosť Slovak Telecom a či fungujú, sme sa pokúsili zistiť v priebehu tohto týždňa. Na hlavnej stanici je 10 búdok - z toho štyri mincové a všetky fungujú. V poriadku boli aj kartové telefóny na Jozefskej ulici pri Hviezde, telefón na Námestí 1. mája, dva kartové automaty v podchode na Hodžovom námestí či štyri na Námestí SNP. Z desiatich automatov na Kolárskej ulici nešiel len jeden. Paradoxom však je, že už najmenej štvrtý deň nefungovali dva mincové telefónne automaty, ktoré stoja rovno pred budovou Slovak Telecomu na Jarošovej ulici. Pred automatmi stál bezradne starší pán, ktorý potreboval telefonovať. Pokúsil sa o pomoc požiadať aj úradníčku v budove telecomu, tá mu však povedala, že vnútri verejné telefóny nie sú.
Na otázku, či verejných telefónov v čase, keď má už väčšina ľudí mobil, ubúda, nám Patrik Steller zo Slovak Telecomu povedal, že prevádzkovanie telefónnych automatov je povinnosťou firmy.
Telekomunikačná licencia stanovuje aj počet verejných telefónov - na tisíc obyvateľov v meste musia byť tri verejné telefóny. Táto služba patrí medzi stratové a trend používania verejných telefónov klesá v priemere o 33 percent za rok.
Telefónne automaty sú pripojené na dohľadové centrum, kde sa poruchy zaznamenávajú. "Ľudia ich sústavne ničia, mesačne evidujeme v priemere asi 4000 porúch. Približne 40 percent z nich spôsobujú vandali - odtrhnuté mikrotelefóny, upchávanie otvorov na mince, výpadových misiek mincí či ničenie čítačov kariet. V súčasnosti sieť telefónnych automatov reštrukturalizujeme. Rušíme nadbytočné a nevyužívané, niektoré presúvame z interiérov na verejné priestranstvá," povedal Steller.
JANA PARKROVÁ
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ