Rope skippingu sa v Bratislave venujú zatiaľ len na Fakulte telesnej výchovy a športu UK. Snahou propagátorov tohto nového športu je rozšíriť ho na celé Slovensko. FOTO - ARCHÍV SME |
Každý už skúšal skákať cez švihadlo. Ale ťažšie si už predstavíme majstrovstvá sveta v skákaní cez švihadlo. Organizujú sa, pretože existuje aj šport, ktorý sa volá rope skipping. Jeho názov bol odvodený z anglických slov rope (povraz alebo lano) a skipping (skákanie).
Švihadlo, obuv
a dostatočný priestor
"Tento šport je jednoduchou obmenou tradičného skákania cez švihadlo, povýšeného na športovú disciplínu. Na Slovensko sa dostal len pred niekoľkými rokmi. Jediným miestom, kde sme sa mu dosiaľ venovali, bola bratislavská fakulta telesnej výchovy a športu. Vyučoval sa ako povinne voliteľný šport. Škola chystá otvoriť nový študijný odbor šport a zdravie a rope skiping by mal byť jeho súčasťou," vysvetľuje Dagmar Tóthová, odborný garant rope skippingu na Slovensku. Sama získavala skúsenosti na polročnom pobyte v Belgicku, kde sa mu venujú na vrcholovej úrovni.
Pre svoju hravosť a variabilitu je rope skipping obľúbený u detí i dospelých a dá sa mu venovať od piatich rokov až po produktívny vek (približne do veku 50 rokov). Treba mať len správnu obuv (na beh alebo na fitnes), švihadlo (najvhodnejšie je umelohmotné, stojí od 50 do 400 korún) a potom už len dostatok priestoru. Už pri rekreačnom skákaní sa prejavia pozitívne vplyvy na srdcovocievny a dýchací systém. Skáče sa cez krátke aj dlhé švihadlo, jednotlivo, vo dvojiciach, v trojiciach i družstvách.
Využitie od škôlky
až po fitnes centrá
Najväčšou snahou propagátorov tohto nového športu je rozšíriť ho do viacerých slovenských miest. Jeho využiteľnosť je totiž mnohoraká. Na rekreačnej úrovni sa mu možno venovať už v škôlke, na školách ako súčasti hodín telesnej výchovy a napokon aj vo fitnes centrách v rámci zahrievania organizmu.
Na vrcholovej úrovni môže aj profesionálom pomôcť ako doplnkový šport pri naberaní kondície, vytrvalosti a rýchlosti. Rozvíja koordináciu, rytmus a kreatívnosť pri tvorbe zostáv a nových prvkov.
PROKOP SLOVÁČEK