SME

Preteky Okolo Slovenska boli našou pýchou

V roku 1953 bol štart Pretekov mieru prvý a jediný raz v Bratislave. V hoteli Carlton sa zišiel výkvet európskych amatérskych cyklistov, aby po cestách ČSR, NDR a Poľska bojovali o víťazstvo na vyše 2000 km dlhej trati. Bol to už siedmy ročník tohto ...

Súboje na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska sa odohrávajú obyčajne v zaujímavom prírodnom prostredí. Štart úvodného ročníka sa však uskutočnil v Bratislave na dnešnom Námestí SNP. FOTO - ARCHÍV

V roku 1953 bol štart Pretekov mieru prvý a jediný raz v Bratislave. V hoteli Carlton sa zišiel výkvet európskych amatérskych cyklistov, aby po cestách ČSR, NDR a Poľska bojovali o víťazstvo na vyše 2000 km dlhej trati. Bol to už siedmy ročník tohto podujatia a v našom meste bol oň enormný záujem. Najmä mladí obliehali hotel, aby videli veľkých športovcov, zaujímavý konvoj sprievodných vozidiel, našich reprezentantov a najmä bicykle, o akých mohli iba snívať. V deň štartu (19. 6. 1953) sa ulice zaplnili a ľudia zdravili cyklistov po celej trase Slovenskom. Vtedy vznikla myšlienka usporiadať podobné preteky na Slovensku každý rok. Veď Preteky mieru viedli naším územím iba zriedkakedy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na čele F. Letovanec

Otcom myšlienky a potom dlho hlavným organizátorom bol známy športovec, neskôr funkcionár František Letovanec. Od slov ku skutkom nebolo ďaleko. Hneď v zime roku 1953 sa zišiel prípravný výbor pretekov a rozhodol, že preteky budú každý rok v auguste. Dobrá myšlienka našla živnú pôdu a po roku už bol na terajšom Námestí SNP (vtedy Stalinovom) prvý štart za účasti 10 000 divákov.

Z pretekov sa stalo najväčšie športové podujatie na Slovensku. Prvý rok boli v siedmich etapách na 1120 km dlhej trati najúspešnejší K. Nesl, E. Křivka, J. Kubr a V. Ružička. Pelotón 79 štartujúcich dosiahol na vtedajších zlých cestách priemernú rýchlosť 32,4 km/h. Na cyklistov boli zvedavé státisíce divákov. Podujatie si vyslúžilo prívlastok malé Preteky mieru. Vďaka našim horám to boli najťažšie etapové preteky v bývalej republike. Ich vážnosť sa zvýšila už v treťom ročníku, keď sa podarilo zabezpečiť na nasledujúce ročníky zahraničnú účasť.

SkryťVypnúť reklamu

Slávni boli aj naši

Slovenskí priaznivci športu tak mali možnosť prostredníctvom tohto podujatia spoznať veľkú cyklistiku, k tomuto ťažkému, no krásnemu športu sa dostalo veľa mladých ľudí. Už v prvých dvoch ročníkoch pútali pozornosť veľké súboje víťazov K. Nesla a J. Veselého s V. Ružičkom, J. Křivkom, J. Kubrom. Ale diváci obdivovali aj Taliana A. Cestariho či Francúza P. le Dona. V piatom ročníku 1958 sme tlieskali slovenskému víťazovi W. Rennerovi a potom ďalším, M. Lacovi, P. Čambalovi, M. Liptákovi, J. Valachovi. Radosť však robili aj ďalší na čele s Labusom, Svoradom st. i mladším, Bilom, Regecom, Gálikom, Jurčom, Holíkom. Bývali to veľké preteky a naša cyklistika bola najmä ich zásluhou silná. Postupne však strácali a strácajú svoju silu. Nedarí sa zabezpečiť etapové mestá, aby sa dalo jazdiť "okolo" ako v prvých ročníkoch a aby pelotón prechádzal mnohými mestami a dedinami. Preteky stratili svoju výnimočnosť, nepatria k veľkým v kalendári UCI, prvotriedni cyklisti sa im vyhýbajú z titulu ich zaradenia, možností a nízkych finančných odmien. Napriek všetkému je pred nami už 49 ročník Okolo Slovenska (štart 31. 8.) a keby v nepretržitom rade nebolo v rokoch 1961- 1963 vzniklo trojročné vákum, preteky by už boli za svojou päťdesiatkou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: IGOR MRÁZ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu