V areáli Kuchajdy sú naďalej tabule, ktoré upozorňujú na nevhodnosť vody na kúpanie. FOTO SME - ARCHÍV
Riaditeľ Eko podniku Nové Mesto Viliam Žákovič včera tvrdil, že "voda v jazere Kuchajda spĺňa všetky kritériá na kúpanie, avšak pri prehriatí vody dochádza k prekročeniu počtu siníc". Hygienici však tvrdia niečo celkom iné. "Podľa odberov z 15. júna, keď sa oficiálne začala letná sezóna na kúpanie, bol v Kuchajde na mililiter vody milión buniek siníc, takže voda nespĺňa kritériá na kúpanie. Tento výsledok sa po týždni opäť zopakoval," povedala Anna Klimentová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Pritom počas tohtoročnej daždivej sezóny a chladnejšieho letného počasia sa vody v jazerách ešte nestihli ani zohriať, nieto prehriať. "Počet siníc v Kuchajde v niektorých rokoch prekročil limit dvojnásobne, tento rok je to však až desaťnásobok povoleného limitu," dodala Klimentová.
Paradoxné je, že počet siníc sa prudko zvýšil tento rok, keď do Kuchajdy plánovala investovať mestská časť Nové Mesto 1,3 milióna korún. Firma Aquasystem, ktorá začala proti siniciam bojovať, dostala podľa dohody vopred 300-tisíc korún. Zvyšný milión korún mala firma podľa slov riaditeľa Eko podniku Nové Mesto Viliama Žákoviča dostať len v prípade, ak si so sinicami poradí a ich počet ani raz počas oficiálnej letnej sezóny neprekročí hygienickú normu. Firma Aquasystem do vody pridala rozpustné minerály, ktoré majú odstrániť príčiny premnoženia siníc a rias. Klimentová podotkla, že hygienici sa o tomto pokuse dozvedeli len z médií.
Na našu otázku, či Eko podnik Nové Mesto považuje experiment za neúspešný, keďže počas doterajšej sezóny počet siníc už dvakrát prekročil limit, nám odpovedal riaditeľ Viliam Žákovič. K úspešnosti či neúspešnosti experimentu za 300-tisíc (prípadne 1,3 milióna) sa však nevyjadril, pripustil len, že na prelome júna a júla došlo k niekoľkonásobnému prekročeniu limitu siníc vo vode.
Na otázku, či je experiment úspešný aj napriek výsledkom z odberov vody a či je ešte možné, že firma Aquasystem dostane aj zvyšný milión, odpovedal jeden z jej zástupcov, že experiment na Kuchajde sa ešte neskončil, tým pádom sa nemá prečo baviť o peniazoch.
Prírodné kúpaliská sú prázdne
Aj napriek tomu, že kvalita vody je podľa hygienikov stabilne dobrá na Zlatých pieskoch, Veľkom Draždiaku, v Rusovciach, Vajnoroch či Slnečných jazerách v Senci, prírodné kúpaliská zostávajú už dva týždne prázde pre nepriaznivé počasie. Chladnejšie a najmä daždivé počasie odradilo Bratislavčanov. Včerajšia popoludňajšia búrka vyhnala zo Zlatých pieskov aj tých posledných nadšencov slnečných kúpeľov. Nájomcovia početných stánkov a poskytovatelia plážových služieb majú hlavy v smútku. Napokon, mesačný prenájom bufetu tu stojí okolo 150 000 korún. Tržby však môžu rátať v stokorunáčkach. Nevyužité zostávajú aj početné vodné bicykle. Podľa vyjadrenia plavčíka Dušana Rogela denne ich využije okolo desať prevažne zahraničných návštevníkov. Početná obsluha zariadení na Zlatých pieskoch však verí, že minulý rok sa nezopakuje a pravá letná sezóna sa čoskoro začne. (tasr, japa)