"Chcela som ísť popri Morave na sever," povedala nám študentka Soňa z Petržalky, ktorá pod hradom musela svoj bicykel otočiť. Partia chlapcov sa rozhodla bicykle zobrať na plecia a vodu do pol pása prebrodiť. O niekoľko minút sa vrátili nazad. "Chodník do Devínskej Novej Vsi je zatopený, a po ceste pre autá nechceme ísť," vysvetľovali.
Zaplavilo aj niekoľko záhrad. V Devíne včera zasadal krízový štáb. "Nechceme vyvolávať žiadnu paniku, v našej mestskej časti je to bežné. Materiálne škody nebudú vysoké, nebezpečné povodne nehrozia," povedal devínsky starosta Jozef Paczelt. Podľa jeho slov zatiaľ ľudia na miestny úrad nijaké škody nenahlásili.
Príčinou povodňovej situácie boli extrémne dažde v bavorských a rakúskych Alpách v posledných štyroch dňoch. "Dunaj by mal začať klesať. Z rakúskych staníc nám hlásili, že rieka kulminovala okolo druhej nad ránom," povedal včera dispečer vodohospodárskeho podniku Ladislav Czérer. Napoludnie namerali v Devíne 673 centimetrov, vyhlásili prvý stupeň povodňovej aktivity. Dnes by mala voda dosiahnuť 680 centimetrov, nazajtra už predpokladajú len 570 cm. "Na hornom toku by mali byť stavy podľa doterajšieho vývoja už ustálené, vzostup bude v dolnej časti toku pod Bratislavou," dodal Czérer.
Podľa predpovedí meteorológov už povodne minimálne do najbližšej stredy nehrozia. V strednej Európe by najbližší týždeň výraznejšie pršať nemalo.
Devín je jedným z najzraniteľnejších území, veľké škody tu napáchala aj povedeň v roku 2002, keď bola hladina vody o tri metre vyššie ako teraz. Devín zatiaľ nemá protipovodňovú ochranu. Jej výstavba sa chystá, podľa Paczelta treba najprv získať peniaze z kohéznych fondov únie. Náklady na protipovodňový systém v celom meste sa pohybujú v stámiliónoch.