FOTO
Aj tento rok sa v tradičnom augustovom termíne uskutoční najstaršie jazdecké podujatie na Slovensku - Grand Prix Bratislava CSIO-W. Od 11. do 14. augusta sa stretnú v areáli JK TJ Slávia STU zástupcovia viacerých európskych krajín. Preteky budú opäť súčasťou medzinárodného kalendára prestížnej série Samsung Nations Cup. Organizátori rátajú na jubilejnom 40. ročníku s účasťou zástupcov štrnástich až šestnástich krajín, ktorí by sa na svojich koňoch mali predstaviť v Pohári národov.
Slovensko bude reprezentovať osemnásť až dvadsať pretekárov na čele s viacnásobným šampiónom Jurajom Hanulayom, manželmi Monikou a Mariánom Štangelovcami, Františkom Pálom, Petrom Mackovjakom, Zdenom Kuchárom, či Jozefom Wildom.
"Počet štartujúcich je obmedzený kapacitou boxov na ustajnenie koní aj časovým harmonogramom štvordňových pretekov. Keďže preteky budú zároveň aj záverečným kolom slovenského skokového pohára Aegon Cup, súťažiť budú aj najlepší slovenskí juniori," informoval riaditeľ pretekov Andrej Glatz, ktorého tento rok potešila užšia spolupráca s predstaviteľmi mesta.
Celkovo sa v rámci akcie uskutoční osem skokových podujatí. Najprestížnejšie by mali byť Samsung Nations Cup (dvojkolové preteky štvorčlenných tímov) a záverečná Grand Prix Bratislava. Na programe je aj súťaž so stupňovanou náročnosťou či divácky atraktívny skok mohutnosti. Organizátori chystajú oproti minulým rokom niekoľko zmien. "Tohto roku budeme ustajňovať zahraničné kone mimo areálu, aby sme tak zväčšili plochu pre návštevníkov. Areál bude pôsobiť vzdušnejším dojmom. Na uvoľnenom priestore by sme chceli pripraviť viaceré atrakcie najmä pre deti," prezradil Andrej Glatz. Spestrením pre návštevníkov by mal byť napríklad parkúr psov. Zostrih z tohtoročnej GP odvysiela zo záznamu Slovenská televízia. Rozpočet podujatia je 6 miliónov korún, na odmeny pretekárom je vyčlenených 35 000 eur. (bg)
Z histórie
Inauguračný ročník (1965) pod názvom Zlatá podkova sa uskutočnil na štadióne Mladej gardy. Prvými zahraničnými hosťami boli jazdci Honvédu Budapešť a Vorwärtzu Berlín (NDR). Našim pretekárom sa podarilo vyhrať iba jednu zo siedmich súťaží (P. Gregor - Rytmus).
V roku 1967 sa preteky presťahovali do Ovsišťa na nový jazdecký štadión, kde sa preteky konajú dodnes. Naši jazdci zvíťazili vo všetkých súťažiach, pričom L. Gonos vyhral skok mohutnosti i Zlatú podkovu.
O rok neskôr vyhral Zlatú podkovu V. Dudáš, ale až po štvornásobnom rozoskakovaní na výške 190 cm, čo vtedajšie pravidlá pripúšťali. Táto výška zostala rekordom GP.
V roku 1971 preteky získali štatút Veľkej ceny, v oficiálnej terminológií Grand Prix Bratislava, čím sa zaradili medzi najvýznamnejšie podujatia svojho druhu a zaujali postavenie v medzinárodnom kalendári FEI.
Termín pretekov bol v roku 1973 z veterinárnych dôvodov preložený na prvú polovicu augusta a pretože to väčšine zahraničných účastníkov vyhovovalo, koná sa GP v auguste až dodnes.
Od 12. ročníka má podujatie označenie CSIO (Concours de Sauts Internationale Oficiel).
V roku 1989 bola GP jedným z pretekov stredoeurópskej ligy Svetového pohára.
V roku 1993 sa na 28. ročníku prvýkrát zúčastnili pretekári samostatného Slovenska.
V roku 2000 štartovali na GP reprezentanti rekordného počtu 19 krajín.
V minulom roku boli na štarte reprezentanti 15 štátov. Po prvý raz štartovali v Bratislave jednotlivci z Turecka a Estónska. V Pohári národov zvíťazili Švédi pred Švajčiarskom, o tretie miesto sa podelili Rakúsko, Maďarsko a Nemecko. Naše družstvo (M. Štangel, J. Wild, M. Štangelová a J. Hanulay) skončilo na 9. mieste.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ŠTARTFOTO