, ktoré otvorili v roku 1776. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Staré divadlo
Na mieste dnešného divadla stálo predtým staré divadlo, otvorené 9. novembra 1776; postavili ho podľa projektu mestského staviteľa Mahra, o výzdobu sa postaral Viedenčan Vandi. Priečelie zdobili hodiny, nad nimi bola umiestená Demokritova busta. Neskôr, v 90. rokoch, pristavali k divadlu redutu. Toto staré divadlo, svojho času jedno z najväčších a najkrajších, zohralo významnú úlohu v kultúrnom vývine Prešporka. Najdôležitejším momentom bolo, že múza divadla, ktorá predtým sporadicky vystupovala v súkromných a spoločenských priestoroch: v školách, hostincoch a súkromných domoch, dostala konečne svoj vlastný trvalý stánok.
Shakespeare, Goethe, Schiller
Divadlo otvorili Brandisovou hrou Mediciovci a čoskoro nasledovali drámy Shakespeara, Goetheho, Schillera, Lessinga v takom období, keď tieto hry boli takmer neznáme nielen v cudzine, ale aj vo svojej vlasti. V roku 1770 uviedli hru Mina z Barhelmu, v roku 1771 Romeo a Júlia, v roku 1772 hry Emília Galotti a Richard III., v roku 1773 hry Hamlet a Macbeth, v roku 1774 hry Kráľ Lear a Othelo. Riaditeľ Seipp v roku 1775 uviedol ako svetovú premiéru Lessingovu drámu Múdry Nathan. V tom istom roku hrali aj Schillerove drámy Úklady a láska a Zbojníci.
Lessing tu pobudol dva dni
Lessing osobne zavítal do Prešporka 21. apríla 1775 a pobudol tu dva dni. Grillparzer napísal špeciálne pri príležitosti korunovácie kráľovnej Karolíny v roku 1825 hru Verný sluha svojho pána. Po roku 1808 tu pohostinsky vystupoval Raimund. Slávny komik Nestroy mal v roku 1828 trvalý angažmán v tunajšom divadle. Friedrich Hebbel bol v roku 1851 osobne prítomný na premiére svojej hry Judita.
V roku 1878 sa na predstavení svojej hry Cisár Pavel zúčastnil Bodenstedt a v tom istom roku navštívil divadlo aj Jordan. Johann Laroche, slávny viedenský komik, ktorý sa narodil v Prešporku 1. apríla 1745 ako syn Jozefa Larossa, komorníka grófa Nádasdyho, aj tunajší rodáci, renomovaní herci Mylius-Laban a Dr. Tyrolt, sa nadchli pre svoje budúce povolanie tiež tu v Prešporku. Slávny dirigent Hans Richter začal svoju kariéru 9. apríla 1866 na dobročinnom koncerte v prešporskom divadle, kde dirigoval ouvertúru Auberovej opery Nemá z Portici. Na jeseň toho istého roku sa už dostal k Richardovi Wagnerovi.
Viedenskí herci v Prešporku
Vynikajúci herci viedenského Burgtheatru Max Korn a Bernard Baumeister rok čo rok pohostinsky vystupovali na javisku prešporského divadla. Korn v rokoch 1821 až 1853 v prospech katolíckeho meštianskeho lazaretu, Baumeister v rokoch 1884 až 1901 v prospech evanjelickej nemocnice. Tieto pohostinské vystúpenia priniesli katolíckemu meštianskemu lazaretu 20 000 a evanjelickej nemocnici 9000 zlatých.
(Nabudúce - Hviezdoslavovo námestie - Mestské divadlo, pokračovanie.)
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.