FOTO VIZUALIZÁCIA - MARKROP
Mestskí poslanci schválili územný plán zóny, ktorý zmení súčasný ráz petržalského nábrežia medzi Starým a Prístavným mostom. Podkladom pre plán bol ideový návrh urbanistického riešenia, ktorý vypracoval architektonický ateliér Markrop. Podľa neho na Dunaji pribudnú aj dva nové ostrovy.
Lokalita je náprotivkom zóny Pribinova a zatiaľ je nevýrazná a zanedbaná, výnimkou sú prírodné územia ako napríklad Soví les. "Pri príprave projektu sme porovnávali charakter nábreží v rôznych mestách - vo Viedni, v Budapešti, ale napríklad aj v Prahe či v Paríži. Zaujímal nás fenomén prístupu mesta k rieke," povedal architekt Ivan Marko z ateliéru Markrop a dodal, že na rozdiel od Prahy alebo Budapešti sa v Bratislave rozhodli nezastavať petržalské nábrežie až tesne k rieke.
"Sledovali sme ráz nábrežia na petržalskej strane od Hainburgu cez Pečenský les, Inchebu, Nový most, Sad Janka Kráľa k Mostu Apollo až za Prístavný most." Na tomto úseku sa striedajú prírodné časti so zástavbou. Navrhovatelia by chceli v tomto charaktere nábrežia aj pokračovať.
Na území medzi Starým mostom a Mostom Apollo bude centrálna mestská zástavba. Tá nadviaže na prírodné územie Sadu Janka Kráľa a za ňou už bude nasledovať opäť zelené územie a vodácke areály.
V časti medzi Mostom Apollo a Prístavným mostom navrhujú veľký mestský štadión, vhodný na kultúrne aj športové podujatia a zároveň k dispozícii pre každodenný život mesta a záujmy jeho obyvateľov. Pozdĺž nábrežia bude promenáda.
Kompozícia vnútorného priestoru nového nábrežia je riešená tak, aby sa zachovala veduta aj priehľady na hrad. V blízkosti diaľnice sú situované administratívne budovy a centrá. V strednej a prednej časti územia budú bytové domy, kaviarne, reštaurácie či galérie.
Prírodný ráz budú mať dva nové ostrovy, ktoré vzniknú z územia bývalého Lida a Sovieho lesa. "Brehy Dunaja v meste sú riešené tak, že neexistuje nábrežie, kde sa dá podísť priamo k vode ako v Prahe či v Paríži. To chceme urobiť na petržalskej strane.
Navrhli sme, aby sa vytvorili dva ostrovy a popri dnešnej hrádzi tak vznikol nový dunajský kanál." Ostrovy by mali slúžiť na rekreáciu a šport. Stavby na nich však musia byť riešené tak, aby zniesli riziko v záplavovom území.
V súvislosti s územným plánom zóny magistrát akceptoval pripomienky niektorých zainteresovaných organizácií a spoločností. Slovenský vodohospodársky podnik upozornil, že je potrebné rozšíriť koryto Dunaja na pravom brehu, aby sa zachovalo bezpečnostné prevýšenie hrádzí. Žiada aj hydrotechnické výpočty, ktoré majú potvrdiť, že pri vytvorení dvoch ostrovov budú splnené protipovodňové podmienky a zmena neovplyvní negatívne plavebné pomery.
Združenie lodeníc a klubov navrhovalo, aby tri vodácke lodenice, ktoré sú v pláne určené na asanáciu, boli označené ako "stavby určené na dožitie". Túto pripomienku však magistrát neakceptoval.