Do stredy sú v Bratislave na návšteve mladí adepti bieleho športu z Juhoafrickej republiky. Sú účastníkmi denného tábora, ktorý hostiteľský klub Tenis Aréna z Petržalky pripravil cez prázdniny pre bratislavské deti. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Od utorka minulého týždňa je v Bratislave na návšteve sedemčlenná tenisová delegácia z Juhoafrickej republiky. Tvoria ju tenisové trénerky a mladí adepti bieleho športu. "Naši hostia sú z Kapského Mesta z klubu Westman Tennis School, ktorý sa venuje hlavne začínajúcim tenistom. Na oplátku sme na budúci rok cez jarné prázdniny pozvaní mi do Kapského Mesta," vysvetľuje hostiteľ Peter Vetro z petržalského klubu Tenis Aréna.
Juhoafričania, ktorí majú holandské korene, sú na Slovensku po prvý raz. Podľa ich slov doteraz vnímali našu krajinu hlavne ako súčasť bývalej spoločnej republiky, najmä prostredníctvom príbehu Martiny Navrátilovej. Ani tenisová realita im však nie je cudzia.
"Samozrejme, nezaujímame sa len o tenis, snažíme sa vidieť čo najviac. Obdivuhodné sú vaše historické budovy, hrady a zámky, jaskyne. Páči sa nám väčší vzťah tunajších ľudí ku kultúre. Zažili sme napríklad vypredané operné predstavenie, a to sa u nás často nestáva. Ľudia sa nám však zdajú nejakí zakríknutí, ako keby sa báli ukázať svoje pocity. Ale to možno súvisí s rokmi neslobody a u niektorých určite aj s jazykovou bariérou," hovorí tenisová trénerka Annelize Morkelová.
Športovanie detí podporuje vláda
Naše stretnutie bolo dobrou príležitosťou na porovnanie športových podmienok pre mládež v oboch štátoch. V Kapskom Meste je vyše 500 základných a stredných škôl. Každá z nich má okrem ďalších športovísk bezplatne k dispozícii aj viacero betónových tenisových kurtov. Tenis je jeden z povinne voliteľných letných športov, ak sa dieťa nechce venovať hereckej či hudobnej kariére. Na výber sú ešte plávanie, kriket a atletika, v zime zasa hokej, ragby, squash, futbal, pozemný hokej či netball, ktorý je akousi odnožou basketbalu.
"Každá škola musí mať veľký športový areál, to podporujú aj vláda a zákony. Ide o to, aby sa čo najviac detí zapojilo do pohybových aktivít. Aby som ostala pri tenise, každá škola má u nás viacero družstiev na rôznych výkonnostných úrovniach. Školy medzi sebou takmer každý deň po vyučovaní hrávajú zápasy," vysvetľuje trénerka a bývalá aktívna hráčka Handri Westmanová
"Napriek dobrým podmienkam sa však tenis pohybuje až za prvou desiatkou najobľúbenejších športov. V popredí sú kolektívne športy futbal a ragby."
Aktuálny bratislavský problém, vytláčanie športovísk na perifériu, v Kapskom Meste podľa Westmanovej nehrozí. "Je to preto, lebo veľká väčšina športovísk patrí školám. Tie ich udržujú vďaka školnému alebo dotáciou od štátu. Ak peniaze chýbajú, urobíme si civilný deň. Deti nemusia prísť v školských uniformách, ale musia za to symbolicky prispieť do finančnej zbierky."