Panteri sa opäť nenechali skrotiť

Priamy postup do semifinále českej ligy amerického futbalu závisel od výsledku sobotňajšieho zápasu medzi tímami Bratislava Monarchs a Praha Panthers. Išlo o posledný zápas základnej časti ligy a obe družstvá doň vstupovali s rovnakou bilanciou šiestich .

Tím Bratislava Monarchs prehral na domácej pôde v súboji o priamy postup do semifinále českej ligy s družstvom Praha Panthers 12:22. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Priamy postup do semifinále českej ligy amerického futbalu závisel od výsledku sobotňajšieho zápasu medzi tímami Bratislava Monarchs a Praha Panthers. Išlo o posledný zápas základnej časti ligy a obe družstvá doň vstupovali s rovnakou bilanciou šiestich víťazstiev zo siedmich zápasov. Domácemu kolektívu išlo o veľa. Po prvý raz v histórii klubu mohol sedemnásobných šampiónov z Prahy poraziť, po prvý raz mohol skončiť na druhom mieste v tabuľke a vybojovať si právo hrať semifinále na domácom ihrisku. Po slabom začiatku domácich sa Pražania dostali ešte do polčasu do veľkého náskoku (22:0), a ten už monarchovia nedokázali zlikvidovať a prehrali 12:22.

Tréner Bratislavčanov Ľudovít Gálka videl príčiny prehry z viacerých uhlov. "Úvod nám nevyšiel. To je jasné. Už v štvrtej minúte sme prehrávali 0:14, a to sa proti silnému súperovi už hrá ťažko. Niektorí hráči sa zrejme nedokázali zbaviť minulosti, spomienky na predchádzajúce vysoké prehry ich príliš zväzovali. Z 22 bodov v prvom polčase dosiahli Pražania len úvodných osem z klasickej útočnej aktivity. Ostatnými sme ich veľkoryso obdarovali po našich chybách," vysvetlil tréner, ktorému sa napriek hrozivému skóre podarilo cez prestávku prebrať svoj tím k životu. "Vysvetlil som im, že panteri neukázali nič prevratné. Navyše, naša obrana hrala vynikajúco. Zápas sa dal otočiť."

Po obrátke sa hral v Bratislave doteraz vari najlepší americký futbal. Monarchom zabral útok, znížili na 6:22, no potom im rozhodcovia neuznali touchdown (položenie šišky, ohodnotené šiestimi bodmi) a ďalších šesť bodov už na vyrovnanie alebo zvrat nestačilo. Prehra o desať bodov mrzí o to viac, keď podrobnejšia analýza pri videu ukázala, že všetko mohlo byť inak.

"Rozhodcovia nám touchdown mali uznať, podľa pravidiel bolo všetko v poriadku. Ďalšie štyri body sme mohli získať po kopoch. To je presne tých chýbajúcich desať bodov. Ale to sú všetko pozápasové úvahy, rozhodol náš zlý vstup do zápasu, lebo v druhom polčase sme súpera nepustili doslova k ničomu," dodal Gálka.

Prehra monarchov rozhodla o tom, že budú musieť o postup do semifinále bojovať s družstvom Příbram Bobcats, ktoré v tejto sezóne jasne zdolali (55:6). Duel je na programe 16. júla v Bratislave. Ak domáci vyhrajú, na jediný semifinálový zápas pocestujú o dva týždne do Prahy, kde sa opäť stretnú s družstvom Panthers. Prípadné víťazstvo by bolo o to sladšie, že by znamenalo postup do finále. A o ten sa Bratislavčania zatiaľ vždy usilovali márne.