Re:jazz vo Vodnej veži - sálajúce teplo, ktoré prehrialo aj jarno-jesenné chladivé ovzdušie. FOTO SME - AUTOR |
podoby hity z oblasti elektronickej tanečnej hudby a džezu. Vznikli dva vynikajúce albumy Re:jazz (2002) a jeho tohoročné pokračovanie, Re:jazz - Point Of View. Vogt tento materiál hrá aj naživo a vďaka iniciatíve agentúry All That Džez a Nu Spirit Baru sme mohli skupinu Re:jazz v piatok večer vidieť naživo v pôsobivom prostredí bratislavskej Vodnej veže. Žiaľ, návštevnosť ovplyvnilo počasie a niekoľko bufetov s jedlom a nápojmi mohlo využiť len asi 150 divákov. Z pódia však sálalo teplo, ktoré prehrialo aj jarno-jesenné chladivé ovzdušie.
Mladá kapela hrá v šesťčlennej zostave - okrem klaviristu Matthiasa Vogta kontrabasista, bubeník, perkusionista, gitarista a saxofonista. Siedmou členkou formácie je speváčka Inge Lühningová.
Diváci očividne nepatrili medzi pravidelných návštevníkov džezových koncertov, pritiahla ich sem charizma mien ako Rockers Hifi, Air, Jazzanovy, Kruder & Dorfmeister, Goldie. Ich skladby a skladby mnohých ďalších skupina Re:jazz hrá. A nikto z nich očividne neľutoval - veď vidieť toľkých ľudí tancujúcich, či rytmicky sa pohybujúcich na džezovú hudbu je naozaj zážitok. Kapela hrá krásne, so šťavou, citom, ohňom, nehou i dravosťou. Pritom tu nie je ani stopa po sampli, elektronických podkladoch, žiadne elektronické, ba ani elektrické nástroje (aj gitarista používal klasický džezový zvuk a Vogt hral výlučne na akustickom klavíri). Hudobníci využívajú striktne džezový jazyk, hoci mohutné zábery rytmiky a klavíra občas evokujú ducha predlôh. Ale k džezu groove patrí rovnako, ako k nemu patrí komunikatívnosť a radosť. Názor, že džez je niečo akademické, exhibicionistické a naskrz nudné, skupina Re:jazz poslala kdesi do teplých krajín.
Frontlinermi formácie sú dvaja ľudia: brilantný a citlivý saxofonista a flautista Oliver Leicht a speváčka Inge Lühningová, nenápadné dievča v maskáčových nohaviciach a teniskách. Do hudby implantovala nekonečnú hrejivosť, jej hlas znie noblesne, usmievavo vláčne, ale ak treba, vie aj pritlačiť a zarezonovať pod kožou.
Finále koncertu, strhujúca jazda Cupid & Orlando z prvého albumu (v origináli Milk & Honey) vyvolala nadšenie, takže na prídavok nebolo treba dlho čakať a nakoniec boli prídavky štyri. Definitívnym záverom bol Release Your Mind, pôvodne od Soulpatrol, hymna, ktorá pohla hádam aj kamennými stenami Vodnej veže.
FOTO |
Inštaláciu Richarda Keťka, ktorú vystavuje na hrade v rámci desiateho ročníka podujatia Socha a objekt, zdemolovali neznámi vandali. Na snímke vľavo je normálny stav a vpravo stav objektu po zničení. |