Otvorenými dlaňami bojovník ukazuje súperovi, že nemá zbraň a následným tlesknutím upútava na seba pozornosť bohov a zastrašuje súpera. FOTO - ARCHÍV SME |
pod holým nebom. Bola podopretá štyrmi stĺpmi. Zelený, otočený na východ, znamenal jar, červený bol otočený smerom na juh a znamenal leto, biely - na západ - jeseň a čierny smerom na sever zimu. Ak strecha chýba, stĺpy nahrádzajú hodvábne strapce rovnakých farieb.
Jediným odevom sumistu je mawashi. Je to 10 až 13 m dlhý a asi 50 cm široký kus plátna. Balenie do mawashi je prvým z rituálov, ktorých je v sumo veľa. Profesionáli si na začiatku turnaja obliekajú aj keshomawashi, čo je slávnostný odev, ručne tkaný, vyšívaný a je na ňom vyšité meno zápasníka. Počas zápasu majú pod mawashi pripevnené sagari, naškrobené plátené šnúrky (40 cm dlhé), ktoré majú ochrániť pred zlými vplyvmi. Šnúrok je 17 až 21, nesmie ich byť párny počet.
Všetko, čo bojovníci robia, má svoje opodstatnenie. Napríklad široké drepy a silné dupnutie pred zápasom vyháňa zlých duchov a ukazuje, že všetko zlé patrí do zeme. Soľ, ktorú bojovník rozhadzuje pred súbojom, očisťuje zápasisko od všetkého zlého a zároveň má aj dezinfekčný účinok. Otvorenými dlaňami ukazuje súperovi, že nemá zbraň a tlesknutím upútava na seba pozornosť bohov a zastrašuje súpera. (slo)