Ultramaratónec Jozef Rajchl beží už od 15. júna naprieč Európou. Už má za sebou 1788 z naplánovaných 4850 km. Jeho cieľom je španielska Tarifa. FOTO INTERNET - WWW.XTREMERUN.SK |
Prebehnúť naprieč Európou za 60 dní. To bol ambiciózny plán ultramaratónca Jozefa Rajchla pred začiatkom akcie, ktorú nazval Europe in 60 days. V stredu 15. júna vyštartoval o 16.00 spred olympijského štadióna v Helsinkách a doteraz prebehol cez sedem štátov. Po Fínsku prišlo na rad Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Česko a napokon Slovensko. Z naplánovaných 4850 km má Rajchl za sebou už 1788 km, do Bratislavy dobehol vo štvrtok nadránom. Vyspal sa len čosi vyše dvoch hodín a hneď bol k dispozícii novinárom. Popoludní totiž vyrážal na ďalšiu časť cesty do Rakúska, Maďarska a Talianska. Jeho cieľom je najjužnejšie miesto starého kontinentu - španielska Tarifa. Mal by tam dobehnúť 21. augusta.
"Mám za sebou viac ako jednu tretinu cesty, no stále mám z projektu rovnakú radosť. Moje odhodlanie sa vôbec nemení. Po zdravotnej stránke mám všetko pod kontrolou, čoraz viac bude do hry vstupovať psychika," povedal bežec z Devínskej Novej Vsi, ktorého po Európe sprevádza štvorčlenný tím. Niekedy v aute, niekedy na bicykli. Ak treba, tak na niektorých úsekoch aj po svojich.
"Podporujú ma po všetkých stránkach. Pripravujú jedlo, nápoje, výživné koktaily, zdravotníčka sa stará o moje zdravie a všetci o psychickú pohodu. Aj vďaka nim som zatiaľ nemal výraznejšie problémy. Len ľahká bolesť achilovky na ľavej nohe ma na chvíľu pribrzdila," pokračoval Rajchl, ktorý už stihol schudnúť 6 kg a zničiť niekoľko tenisiek. Jeden pár za päť dní. Zážitky z jednotlivých krajín však podľa neho stoja za námahu.
"V Estónsku ma prekvapila slabá premávka a kvalitné cesty. Bežal som a zrazu som si uvedomil, že sú dve hodiny po polnoci. Polárna žiara urobila z noci deň. Bežať v Poľsku po ceste je doslova zahrávanie sa so životom, takže som rád, že sa nám nič nestalo. Navyše tam je katastrofálne značenie. Napríklad vo Varšave sme poriadne zablúdili. Na českých hraniciach nemohol colník pochopiť, prečo nenastúpim do auta. Napokon mi srdečne zaželal úspech. Na slovenských hraniciach sme zasa nevedno prečo dlho čakali, kým nás cez ne pustia," spomínal hlavný aktér projektu.
"Úsek, ktorý mám pred sebou, je kopcovitejší a to mi vyhovuje. Stále ostáva plán zabehnúť okolo 80 km denne, ak bude nejaký sklz, som schopný nabrať si ešte o 40 km viac," dodal Rajchl, ktorý tvrdí, že sa naučil pri behu už aj odpočívať. "Fixujem sa na niečo pred sebou, odblokujem všetok ruch okolo seba, uvoľním svaly na hornej časti tela. Som tesne pred úplným zaspaním a dobíjam sa energiou. Zvládol by to každý, len sa to treba naučiť."
* Trasa behu vedie po cestách 1. až 3. triedy a Rajchl na nich behom strávi okolo 1632 hodín. Väčšinou skoro ráno, podvečer alebo v noci. Pohybuje sa rýchlosťou od 9 do 12 kilometrov za hodinu.
* Jeho stravu tvoria piškóty, rôzne sušienky, energetické nápoje a koktaily, cestoviny, ryža a občas aj biele mäso.
* Ak sa pokus vydarí, prekoná Rajchl posledný rekordný zápis Američana Johna Leeho. Ten v roku 1972 prebehol 4628 kilometrov krížom cez USA za 55 dní, 12 hodín a 15 minút.