BRATISLAVA. Časť vojenského pamätníka Slavín v Bratislave poškodil neznámy páchateľ modrou a žltou farbou. Natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním.
Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.
Mesto Bratislava rieši poškodenie s krajským pamiatkovým úradom, keďže je národnou kultúrnou pamiatkou.
"Slavín dajú do pôvodného stavu reštaurátori, ktorých je potrebné vysúťažiť. Na tom intenzívne pracujeme a pamätník by mal byť vyčistený najneskôr do konca budúceho týždňa," uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková.
Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave na poškodenie jednej z dominánt hlavného mesta reagoval, že pomoc a spolupatričnosť je v súčasnosti potrebné prejavovať viac ako kedykoľvek predtým, nie však ničením kultúrneho dedičstva.
"Poškodenie pamätníka Slavín, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň pietnym miestom, považujeme za neakceptovateľné v akejkoľvek situácii. Veríme, že pamätník sa čoskoro vráti do pôvodnej podoby a že príslušné orgány vypátrajú páchateľov," skonštatoval ústav.
Podľa Valla to nikomu nepomôže
"Páchateľ týmto konaním spôsobil na veci, ktorá ako pietne miesto v zmysle ustanovení trestného zákona 'požíva ochranu podľa osobitného predpisu', škodu v doposiaľ presne nezistenej výške. Tá bude predmetom ďalšieho dokazovania," priblížil Szeiff.
Premaľovanie časti vojenského pamätníka Slavín v Bratislave podľa primátora hlavného mesta Matúš Valla nepomôže nikomu.
Vo svojej reakcii uviedol, že je dosť príležitostí poskytnúť Ukrajincom podporu, nemusí sa však pritom zneuctiť pietne miesto a národná kultúrna pamiatka.
"Nikto z tých, ktorí na Slavíne ležia, za túto vojnu nemôže. Obráťme, prosím, našu pozornosť voči tým, ktorí vojnu spôsobili a ktorí ju môžu zastaviť. Zachovajme pokoj a nevzbudzujme vášne," vyzval Vallo.
Ako podotkol, je potrebné venovať energiu na pomoc utečencom. "Toto bude naša úloha v nasledujúcich dňoch a týždňoch, dať všetku našu energiu, súcit a úsilie na pomoc tým, ktorí to potrebujú," skonštatoval bratislavský primátor.
Solidarita podľa jeho slov môže mať rôzne podoby, jej zmyslom však má byť pomoc a podpora.
Rezort diplomacie pripomína, že ide o výzvu
Rezort diplomacie v súvislosti s obvinením Veľvyslanectva Ruskej federácie o „znesvätení“ pamätníka Slavín v Bratislave pripomína, že Slovenská republika sa o hroby a pamätníky ruských vojakov a všetkých tých, ktorí sa podieľali na oslobodení Slovenska stará príkladne a s najvyššou úctou.
V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí.
„Ruské veľvyslanectvo v Bratislave zároveň žiadame, aby videlo realitu, a tou je obrovská občianska solidarita s Ukrajinou, ktorú bezdôvodne napadla Ruská federácia. Okrem porušenia medzinárodného práva tak pošliapava aj pamiatku Ukrajincov, ktorí bok po boku s Rusmi bojovali za slobodu v roku 1945,“ vyhlásil rezort diplomacie.
Pripomína, že farby ukrajinskej vlajky na Slavíne sú výzvou občanov Slovenska, aby Rusko skončilo nezmyselnú vojnu voči Ukrajine.
MZVEZ SR zároveň vyzýva slovenskú verejnosť, aby naďalej ctila a priateľsky vnímala ruských občanov oddaných demokracii a mieru.
Podľa Kollára je to cez čiaru
Poškodenie vojenského pamätníka Slavín v Bratislave, ktorý je aj pietnym miestom, je cez čiaru. Na sociálnej sieti to vyhlásil predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina).
"Vyjadriť názor, nesúhlas, no prosím, ale hnusne poškodiť pietne miesto, byť vznešenou myšlienkou či prejavom odporu, je neodpustiteľný trestný čin. Pevne verím, že polícia týchto ľudí vypátra a dozrie na nich, keď to budú čistiť," uviedol.
Pripomenul, že Bratislavu oslobodzoval hlavne Ukrajinský front, ktorý bol súčasťou Červenej armády, a všetky národnosti bojovali bok po boku proti nacizmu.
Šéf parlamentu poukázal i na to, že svetu a našim susedom dávame jasne najavo náš postoj aj osvetlením Bratislavského hradu ukrajinskými farbami.
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov rázne odsudzuje akékoľvek prejavy vandalizmu voči pietnym miestam a pamätníkom ľudí, ktorí bojovali za našu slobodu.
"Pripomíname, že v radoch Červenej armády bojovali Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Kazachovia a mnohí ďalší bok po boku proti fašizmu. Poškodzovaním pietneho miesta tak vandali zneuctili aj pamiatku mnohých statočných Ukrajincov, ktorí bojovali a padli za našu slobodu," uviedol v stanovisku vedúci mediálneho oddelenia SZPB Braňo Ondruš.
Pietne miesta a pamätníky sa podľa SZPB nesmú stať obeťou vojny na Ukrajine, ktorú zväz odsudzuje.
"Prejavy vandalizmu sú podporou násilia a poškodzovanie pamätníkov Červenej armády považujeme za prejav neofašizmu, nie solidarity s Ukrajinou. Takéto vyčíňanie je dokonca vodou na mlyn podporovateľom vojny. Dôrazne žiadame vyšetrenie vandalských činov v Bratislave a Košiciach a potrestanie vinníkov," doplnil Ondruš.
Ide o zneuctenie pamätníka, hovorí Žilinka
Poškodzovanie a zneuctenie pamätníkov či hrobov vojakov padlých na území Slovenska počas druhej svetovej vojny nie je hrdinstvom, ale trestným činom. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti.
"Zvlášť v súčasnej dobe treba mať na zreteli, že poškodzovanie a zneuctenie pamätníkov či hrobov vojakov padlých na území Slovenska počas druhej svetovej vojny nie je hrdinstvom, ale trestným činom, ktorý naviac môže nežiaducim spôsobom vyvolávať vášne a prehlbovať nenávisť," vyhlásil generálny prokurátor.
Ako ďalej uviedol, nepovažuje to za prejav spolupatričnosti, ale hrubý prejav neúcty.