Na rekonštrukciu chátrajúceho kaštieľa v Rusovciach Správa zariadení Úradu vlády už päť rokov nevyčlenila žiadne peniaze. Pritom v priebehu rokov 1995 až 2000 úrad investoval do rekonštrukčných a reštaurátorských prác 93,3 milióna korún. Zreštaurované boli kazetové novogotické stropy miestností, okná, vitráže, povrchové úpravy či kamenné prvky. V rámci rekonštrukcie opravili aj technické vybavenie kaštieľa, urobili stavebné úpravy proti zemnej vlhkosti, vysúšali murivo či oplechovali strechu.
"Problém vidím najmä v tom, že veci zostali nedokončené a nezakonzervované - napríklad strecha terasy sa opravila len provizórne, takisto priestory knižnice, a keďže sa v priestoroch nekúri a nevetrá, myslím si, že výsledky vtedajších opráv a najmä náročných reštaurátorských prác sú opäť zničené," hovorí Michal Škrovina, ktorý pracoval na investičnom oddelení Správy zariadení Úradu vlády a mal špeciálne na starosti rekonštrukciu kaštieľa.
Vstup zakázaný
Poslednýkrát Úrad vlády investoval do kaštieľa na reštaurátorské a rekonštrukčné práce pred piatimi rokmi 10 miliónov. Potom boli práce pre nedostatok prostriedkov pozastavené.
Napriek tomu, že tlačový odbor Úradu vlády tvrdí, že Správa zariadení Úradu vlády každoročne zabezpečuje za milión korún základnú údržbu a ochranu kaštieľa v Rusovciach, nepodarilo sa nám za asistencie odborníkov vidieť a posúdiť jeho stav zvnútra.
Po prvýkrát sme sa touto požiadavkou na Úrad vlády obrátili v zime tohto roku. Z tlačového odboru sme dostali odpoveď, že počas mrazivého počasia by hrozilo v interiéroch kaštieľa jeho návštevníkom nebezpečenstvo a máme s návštevou počkať na teplejšie dni. Po opätovnej žiadosti v apríli nám odpovedali, že "v priestoroch Rusovského kaštieľa prebiehali rekonštrukčné práce a v súčasnosti je vstup do objektu zakázaný" a našej žiadosti teda nie je možné vyhovieť.
Summit v kaštieli
Kaštieľ v Rusovciach a k nemu patriace nehnuteľnosti - vrátnicu, vodojem a anglický park s rozlohou cca 13,2 ha, spravuje od roku 1995 Správa zariadení Úradu vlády. O rok neskôr pribudol aj bývalý čeľadník - patriaci ku kaštieľu. Štát ho od mesta kúpil za 2,6 milióna.
Kaštieľ v Rusovciach a k nemu patriace objekty mali podľa vypracovaného projektu komplexnej rekonštrukcie slúžiť ako zariadenie pre reprezentáciu štátu na najvyššej úrovni - ubytovanie a stravovanie štátnych návštev, rokovania či recepcie. Objekt bývalého čeľadníka mal podľa projektu slúžiť ako hotel - a doplniť ubytovacie kapacity kaštieľa o 80 lôžok. Tiež tam mali byť umiestnené aj technické zariadenia pre celý areál kaštieľa.
V súvislosti s februárovým summitom prezidentov Busha a Putina v Bratislave si na kaštieľ spomenul aj prezident Ivan Gašparovič. Povedal, že Slovensko nemá reprezentatívne sídlo, kde by mohlo prijímať významných hostí a navrhol premiérovi, aby sa pokračovalo v prestavbe kaštieľa v Rusovciach. Kompletná rekonštrukcia objektov určených na reprezentačné zariadenie si vyžaduje podľa informácií tlačového odboru Úradu vlády odhadom 600 - 800 miliónov, úsporný variant 300 - 400 miliónov korún.
Vlastníci a prebytočný majetok
Vydania kaštieľa a k nemu patriacich objektov sa zároveň v rámci reštitúcií domáhajú dedičia pôvodných vlastníkov. V tejto súvislosti prebiehajú štyri súdne konania medzi rádom svätého Benedikta so sídlom v Komárne (respektíve maďarskou benediktínskou kongregáciou so sídlom v Pannonhalme v Maďarsku) a Správou zariadení Úradu vlády. Podľa informácií z tlačového odboru Úradu vlády žiadne z týchto konaní zatiaľ nebolo právoplatne skončené.
V snahe riešiť dlhotrvajúce ničnerobenie v súvislosti s touto kultúrnou pamiatkou požiadala v decembri o bezplatný prevod kaštieľa do svojho vlastníctva mestská časť Rusovce. Mestská časť sľubovala, že zabezpečí dokončenie rekonštrukcie a bude prevádzkovať objekt pre verejnoprospešné účely. Správa zariadení Úradu vlády tejto žiadosti nevyhovela.
Pred troma mesiacmi vyhlásila Správa zariadení Úradu vlády kaštieľ a objekty k nemu patriace za prebytočný majetok. Následne ho ponúkla štátnym rozpočtovým a štátnym príspevkovým organizáciám. Záujem neprejavila žiadna z tridsiatich oslovených.