BRATISLAVA. Kultúrne podujatie Dobrý trh dokázalo v septembri 2019 zvýšiť obrat slovenskej ekonomiky približne o 1,2 milióna eur. Vyplýva to z analýzy ekonomického dopadu tejto kultúrnej akcie.
Elégia Štrbová, PR manažérka občianskeho združenia Punkt, ktoré Dobrý trh organizuje, dodala, že takmer 250-tisíc eur sa vrátilo do verejných rozpočtov.
Podľa nej to ukazuje, že kultúrne aktivity majú popri spoločenských a komunitných funkciách aj zásadný prínos pre slovenskú ekonomiku. Podotkla, že výsledky prieskumu by mohli zavážiť pri zatváraní a otváraní kultúry počas pandémie.
„Podnetom na realizáciu výskumu bolo zrušenie živých podujatí, ale hlavne zvedavosť, ako sa nám darí napĺňať dlhoročné ciele v posilňovaní komunitných vzťahov, v lokálnej ekonomike a udržateľnom rozvoji. Merať dopad podujatia nie je na Slovensku bežné, preto sme metodiku museli hľadať v susedných krajinách,“ priblížila jedna zo zakladateliek Dobrého trhu Illah van Oijen.
Za predmet výskumu si zvolili posledný uskutočnený trh v septembri 2019. Metódu vstupno-výstupnej (input-output) analýzy uspôsobili na lokálny kontext v spolupráci s maďarským Centrom súčasnej architektúry KÉK a českou expertkou na ekonomické analýzy v kultúre Terezou Raabovou.
Zhruba 15-tisíc návštevníkov, každý minul 50 eur
Štrbová vysvetlila, že vstupnými dátami pre analýzu boli náklady organizátora na uskutočnenie podujatia a výdavky návštevníkov, ktoré minuli priamo na Dobrom trhu alebo v súvislosti s ním, napríklad na dopravu či nákupy v štvrti, kde sa konal.
Celkové náklady dosiahli približne 45-tisíc eur, z toho príjmy z verejných zdrojov tvorili 7 850 eur. Každý z približne 15-tisíc návštevníkov minul počas konania trhu priemerne 50 eur.
„Väčšina týchto výdavkov išla lokálnym výrobcom a ich subdodávateľom, teda malým podnikateľom, remeselníkom, živnostníkom a firmám na celom Slovensku. Vďaka multiplikačným efektom v dodávateľskom reťazci tak Dobrý trh v septembri 2019 celkovo zvýšil obrat slovenskej ekonomiky približne o 1,2 milióna eur. K hrubému domácemu produktu prispel 638-tisícami eur a do verejných rozpočtov sa vďaka podujatiu odviedlo 243-tisíc eur,“ konštatovala.
Za euro výnos 27 eur
Výsledok analýzy podľa Štrbovej hovorí, že jedno euro vložené do usporiadania tejto kultúrnej akcie vygenerovalo obrat slovenskej ekonomiky vo výške 27 eur.
„Toto poznanie je dôležitou spätnou väzbou pre inštitúcie, ktoré podporujú neziskové projekty a tiež aj pre ďalších organizátorov podujatí a festivalov,“ poznamenala spoluzakladateľka Dobrého trhu Barbara Zavarská s tým, že sa na základe toho môžu nielen nastaviť ciele, ale aj napríklad efektívnejšie žiadať o dotácie.
Dobrý trh, ktorý sa v Bratislave koná desiaty rok, patrí k festivalom, ktoré spolu s kultúrnym programom presadzujú spoločenské zmeny otváraním aktuálnych tém životného prostredia, udržateľného rozvoja či sociálnej inklúzie.
Výstava k 10. výročiu Dobrého trhu na uliciach Panenskej a Podjavorinskej v Bratislave potrvá do konca januára. Koná sa v troch lokalitách v Bratislave - na Jakubovom námestí, Panenskej ulici a na Námestí SNP.