4. júla roku 1905 bol utorok. Výška hladiny Dunaja v Bratislave podľa meraní vodočetnej stanice z predchádzajúceho dňa dosahovala 214 centimetrov. Meteorologická stanica, ktorá sa nachádzala vo výške 156 metrov nad morom, predpovedala oblačné počasie s intenzívnym slnečným žiarením a slabým vetrom. Bolo teplo. V týždni od 23. do 29. júna v meste zomrelo dvanásť ľudí vo veku od šesť mesiacov do šesťdesiatosem rokov.
Na štvrtý júlový deň prešporskí katolíci a protestanti mali v kalendári meno Adalrik, Gréci a Rusi (teda pravoslávni) Juliána a Izraeliti písali rok 5665. Slnko nad mestom vyšlo o 4.09, večer zapadlo o 19.55 a mesiac bol v nove.
Ďaleko na východe pokračovala rusko-japonská vojna a podľa správ z Washingtonu sa dalo dúfať, že prichádza čas na mierové rokovania. Slávny cigánsky primáš Rigó Jancsi, známy v celej Európe svojím románikom s princeznou Chimay, mal v berlínskom hoteli Venedig zmluvu za pätnásťtisíc korún mesačne.
Od 1. júla redakcia Pressburger Zeitung začala na Ventúrskej 9 nový cyklus abonovania novín. Predplatné na mesiac stálo dve koruny, štvrťročné šesť, polročné 12 a celoročné 24 korún. Za donášku novín do domu dvakrát mesačne sa platilo 40 halierov.
V tichom prostredí na Hlbokej ceste bol k dispozícii letný byt a samostatná izba bez kuchyne bola na prenájom hneď vedľa Mestského divadla. Prvý vlak do Viedne odchádzal o 4.09. Proti kašľu boli najlepšie cibuľové bonbóny a moderná depilácia pre dámy stála tri koruny.
Noviny informovali o vývoji udalostí v Odese, krížnik Potemkin bol v rukách revolucionárov. Z mesta ušlo tridsaťtisíc ľudí, proti demonštrantom nasadili kozákov, bolo množstvo zranených a vynášali sa rozsudky smrti.
Diskutovalo sa o "štatúte automobilistu". Budúci vodiči mali byť pripustení k skúškam vo veku od 18 do 20 rokov, v úzkych uličkách bola predpísaná šesťkilometrová rýchlosť, v uzavretých obciach to bolo 20 až 30 kilometrov a najvyššou povolenou rýchlosťou bolo 45 až 50 kilometrov za hodinu.
Šichtové mydlo Hirsch a Schlüssel bolo dostať všade a firma Georg Schicht garantovala sumou 25000 korún jeho nezávadnosť.
Jedálny lístok Prvej prešporskej ľudovej kuchyne ponúkal na obed hráškovú polievku, guláš so zemiakmi a tvarohové knedle. V ďalšej mestskej vývarovni, v Novomestskej ľudovej kuchyni bola na obed krupicová polievka, mäso so zemiakmi a rezance s tvarohom.
Krupicová polievka
V starej Bratislave pripravovali krupicovú polievku pomerne často a na viac ako storočnom recepte si môžete pochutnať i dnes: v hrnci rozohrejeme olej (40 g), pridáme krupicu (60 g) a za neustáleho miešania ju osmažíme doružova. Koreňovú zeleninu očistíme, umyjeme, nastrúhame, vložíme do hrnca, zalejeme litrom vývaru z kostí, osolíme a povaríme. Podávame so zelenou petržlenovou vňaťou, posekanou na drobno.
Autor: Vladimír TomčíkZdruženie Devínska brána