
V Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej 13 vystavuje kolekciu vyšívaných spoločenských šiat a odevných doplnkov textilná výtvarníčka, dizajnérka a maliarka Adriana Kabeleová. Vystavené práce majú jednoduchý strih, na ktorom plasticky vyniká výšivka. Na výstave Nite nebláznite nájdete aj ukážky voľnej textilnej tvorby umelkyne, ktorá pracuje s rôznymi technikami výšivky veľmi netradične a nekonvenčne (tapisérie, vyšívané ilustrácie). Minulotýždňová vernisáž, na ktorej účinkoval renesančný kvintet Fidelias, dopadla podľa Adriany Kabeleovej veľmi dobre. Sama je členkou kvintetu a pripravuje preň aj kostýmy, ktoré sú viariáciami na renesančné odevy. Tie na výstave sa predávajú, ako povedala, za uvádzacie, veľmi výhodné ceny. Šaty stoja okolo 5000 a kabelky do dvoch tisíc korún. Výstavu môžete navštíviť do 1. marca. (mi) FOTO SME – PAVOL MAJER
Tapisérie a portréty Eugénie Lehotskej
Na dnešnej vernisáži o 17. hodine v Galérii Poľnobanky na Vajnorskej 21 sa zídu obdivovatelia prác Eugénie Lehotskej. Ručne tkané gobelíny, vytvorené začiatkom deväťdesiatych rokov, ale aj portrétna a voľná tvorba svedčia o invencii a talente. Secesné krivky na tapisériách – v štylizácii kvetinových zátiší či námetov štyroch ročných období oživujú kompozície.
Súčasťou výstavy sú aj portréty, ktoré sú plné atmosféry a osobnej psychológie portrétovaných, zvláštnu pozornosť si zaslúžia portréty detí, ktoré si vyžadujú veľkú remeselnú zručnosť a majstrovstvo.
Man Ray – rub a líce fotografie
Maliar a fotograf Man Ray (1890 – 1976) je rodákom z Filadelfie v Pensylvánii. Jeho maliarske dielo je ovplyvnené Cézannom, kubizmom i fauvizmom a fotografie nesú známky surrealizmu. Vďaka špeciálnej technike si vyslúžili prezývku „rayografie“, pretože sú doslova vyrábané bez fotoaparátu, priložením predmetu priamo na film. Dnes o 16. hodine pozýva kurátorka výstavy Helena Staub na prednášku o tomto kurióznom umelcovi. Uskutoční sa vo videomiestnosti Pálffyho paláca na Panskej 19. Samotná výstava s názvom Man Ray – Rub a líce fotografie má vernisáž zajtra o 17. hodine taktiež v Pálffyho paláci.
Krvavá svadba Federica Garcíu Lorcu
Dnes o 19. hodine má v Divadle Astorka Korzo 90 premiéru hra F. G. Lorcu (1898 – 1936) Krvavá svadba. Španielsky básnik a dramatik chcel svojou tvorbou vrátiť španielskemu divadlu starú slávu, pričom sa snažil náročné umenie priblížiť čo najširšiemu ľudovému publiku. Nie však na úkor kvality a celkového vyznenia diela. Jeho „teatro total“ – úplné divadlo, je výsledkom syntézy hovoreného slova, hudby a výtvarného umenia za vzácneho dopĺňania sa básnického a dramatického umenia autora. Hry majú silný, sugestívny výraz, sú plné ľudských vášní, osudovosti a krásnych obrazov, preto ich naštudovanie nie je jednoduché.
Krvavá svadba, s nanajvýš tematicku ľudskou i odvážnou zápletkou zároveň, prichádza na scénu Astorky v podaní Ochotníckeho divadelného súboru ZO ZDOS Likavka, spolu s hosťujúcou ochotníckou režisérkou Evou Štofčíkovou. Hra je inscenovaná klasicky, bez úprav textu, z čoho vyplývajú netradičné réžijné postupy. (mi)