Trojhraničie Slovenska, Rakúska a Maďarska na okraji Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia je opäť sprístupnené po zmenenej turistickej trase. Dve Bratislavčanky, ktoré sa k trojhraničiu vybrali z Čunova po turistickej trase, však blúdili. Hoci kráčali po červenej, trasa popri ceste sa im nezdala.
"Mám toto miesto veľmi rada – tá šíra rovina a fakt, že kedysi trojhraničie bolo totálne no-go zónou, má niečo do seba,“ hovorí Adriána.
Po tom, ako niekoľko desiatok metrov s kamarátkou kráčali popri ceste od hraničného priechodu Rajka smerom k Rusovciam, začali pochybovať, či idú správne. A tak si trasu overili v mobilnej aplikácii mapy.cz.
Aplikácia im ukázala inú trasu. Že ide o staršiu, pôvodnú trasu, nevedeli. Takže sa kúsok vrátili a vydali sa po pôvodnej červenej.
Na chodníku ponad diaľnicu do Maďarska ich však zastavil plot. Znova sa teda otočili a vrátili sa na cestu do Rusoviec. Novo osadené červené značky ich najprv previedli ponad diaľnicu a potom popri plote na hranici Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia až k trojhraničiu.
„Trošku nás ten rozdiel medzi aplikáciou a novými červenými značkami poplietol," hovorí Renata.
Webová verzia aplikácie mapy.cz už obsahuje novú trasu k trojhraničiu. Jej administrátori sľubujú, že offline mapa pre mobily bude aktualizovaná ešte v januári. Obdobná slovenská mapová aplikácia freemap.sk už ponúka správnu trasu.

Plot v ceste
Pôvodná trasa k turistami obľúbenému trojhraničiu viedla na krátkom úseku, práve po nadjazde ponad diaľnicu, kde Bratislavčanky zastavil plot, cez maďarské územie. Zábranu osadila maďarská štátna správa diaľnic ako jedno z preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu v čase, keď Maďarsko sprísňovalo podmienky vstupu do krajiny a uzatváralo hranice.
„Kvôli tomuto sprísneniu sa zo slovenskej strany turisti nemohli legálne dostať na vyhľadávanú a atraktívnu lokalitu, kde sa spájajú hranice troch štátov, " informovalo slovenské ministerstvo životného prostredia.
Preto ministerstvo spolu so Štátnou ochranou prírody SR, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou, Ochrana dravcov na Slovensku a Klubom slovenských turistov spojili sily a vytvorili obchádzkovú trasu, ktorá prechádza len po slovenskom území. Zároveň nová trasa obchádza citlivé územie, kde našli útočisko dva najviac ohrozené, plaché vtáčie druhy na Slovensku, drop fúzatý, najväčší lietajúci vták v Európe, a sokol kobcovitý.
Klub slovenských turistov obchádzku vyznačil ešte začiatkom novembra. „Toto riešenie bolo veľmi potrebné,“ konštatuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.