Jedným z úspešných propagátorov vegetačnej strechy bol aj známy rakúsky architekt Friedensreich Hundertwasser. FOTO - WWW.FREEWISDOM.ORG |
Jedným z trendov modernej architektúry je čo najviac sa priblížiť prírode. Zazelenať nielen okolie príbytkov, ale i strechu. V niektorých európskych krajinách vytváranie vegetačných striech dotuje štát. V Nemecku je dokonca zakotvené v legislatíve, že s pozemkom preberá majiteľ povinnosť nahradiť zeleň, ktorú výstavbou zničí, na streche. U nás je zelená strecha ešte zriedkavosťou.
Na vytvorenie vegetačnej strechy možno použiť rastlinný sortiment od tráv, okrasných rastlín až po menšie stromy, rastúce do výšky piatich metrov. Zazelenať sa dá aj strecha šikmá, ale najvhodnejšia je plochá. Ak je na ňu dobrý prístup, môže sa využívať ako príjemné miesto na oddych.
Ako začať
S výstavbou tzv. zelenej strechy treba rátať už pri architektonickom návrhu domu. Najdôležitejším kritériom je statika domu. Hmotnosť bežnej vrstvy mokrého substrátu je 250 kilogramov na m2. Čím väčší porast bude na streche, tým je potrebné väčšie množstvo zeminy. Menšie stromy potrebujú až metrovú vrstvu pôdy. Zazelenať možno aj staršie domy a činžiaky. Finančná náročnosť takejto rekonštrukcie je dvoj- až trojnásobok sumy bežnej strechy. Nie všetky ploché strechyvšak vydržia takúto záťaž. Dôležité je obrátiť sa na odborníka, ktorý technický stav a nosnosť strechy posúdi. Vhodný činžiak je taký, ktorý okrem statických parametrov umožňuje aj dobrý prístup na strechu a má bezpečné zábradlie.
Technické zhotovenie
Dôležitým faktorom na vytvorenie vegetačnej strechy je jej precízne technické zhotovenie. Len presným dodržaním technológie sa dá predísť nepríjemnostiam. Niekedy stavebníci na strechu nasypali štrk, ktorý pokryli zeminou. Vegetačná strecha nefungovala. Voda sa držala v štrku a zem bola vyprahnutá. Rastlinstvo zvädlo. Neodborná príprava môže spôsobiť aj vlhnutie a zatekanie do vrstiev strechy.
Finančné náklady
Nová vegetačná strecha vyjde stavebníka raz toľko ako strecha s bežnou krytinou. Nedá sa na jej vytvorení ušetriť. Vyžaduje si neustálu opateru. Na druhej strane však estetická a ekologická hodnota zelenej strechy môže priniesť zadosťučinenie a zaujímavým spôsobom skrášliť bydlisko. MILICA PÁLFYOVÁ
Zoznam firiem
Stavebné firmy
Strestav, Gruzínska 36
Tel.: 43 42 50 26
Global system, spol. s r. o.,
Ivanská cesta 25
Tel.: 43 63 40 41
Záhradné firmy
Florum, Nová 8, Nová Dedinka
Tel.: 0905 237 640
WISTERIA, s. r. o.,
Dobšinského 6, Ivanka pri Dunaji
Tel.: 45 94 30 24
www.kvetyazahrada.sk
(Výber firiem je náhodný.)
Prečo mať vegetačnú strechu?
Ekonomická efektívnosť
+ prikrytím strešnej plochy ochraňujete strechu pred vplyvom UV žiarenia, čím sa dá predpokladať dlhšia životnosť striech
+ v zime je hrubšia vegetačná vrstva dobrým izolačným materiálom proti chladu, v lete proti vysokým teplotám
Chráni životné prostredie
+ rastliny znižujú obsah CO2 v našej atmosfére
+ vegetačná vrstva zachytáva čiastočky prachu a očisťuje tým ovzdušie
+ redukuje tzv. "efekt horúceho ostrova". Betón a asfalt sa počas teplých dní prehrievajú, pričom teplo sa následne uvoľňuje, čo prináša zvýšenú teplotu prostredia. Strešná zeleň absorbuje slnečnú energiu, čím sa teplota prostredia znižuje.
+ voda zachytená v systéme sa odparuje do ovzdušia, čím sa zlepšuje mikroklíma a ochladzuje sa okolité prostredie
+ izolačná vrstva znižuje hladinu hluku o cca 8 decibelov
Estetické vlastnosti
+ vzhľad budov sa zlepší, a tým sa skrášli okolie