SME

Slovenskí športoví kynológovia už mali Vianoce, stali sa majstrami sveta

Naši reprezentanti si zo Španielska doniesli dvojnásobné zlato.

(Zdroj: Eva Vargová )

BRATISLAVA. Drina, drina a znova drina. To je športová kynológia. Tá slovenská si nedávno siahla na najvyšší piedestál. V španielskom meste Lerma v provincií Burgos sa v dňoch 31. októbra až 7. novembra konali Majstrovstvá sveta nemeckých ovčiakov vo výkone WUSV (Svetová únia chovateľov nemeckých ovčiakov). Dvojnásobné zlato si odniesli naši reprezentanti!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za tónov slovenskej hymny najprv stáli na stupni víťazov tri páry nôh. Adriana Nagyová a nemecký ovčiak Gero. Majstri sveta. Zaslúžene.

„Každá krajina má svoje pravidlá pre postup, u nás postupujú piati najlepší, pričom sa konajú dva kvalifikačné preteky. Je to práca so zvieratami, nemusí sa to vždy podariť na prvý raz,“ vysvetľuje svetová víťazka.

SkryťVypnúť reklamu

Odmalička psíčkarka, trénerka

Adriana Nagyová sa kynológii venuje od detstva. Ako prvého mala kríženčeka, s ktorým však riadne absolvovala skúšky. V mládeži už cvičila s čistokrvným psom, i keď bez rodokmeňa.

Vo svojich osemnástich rokoch sa stala majsterkou Slovenska. V Brannom viacboji kynológov získala republikový titul dvakrát. Po skúškach SVV rôznych stupňov prišla na rad medzinárodná skúška IPO.

Veľmi stručnou charakteristikou je, že pes musí radostne nasledovať psovoda. A zvládnuť aktivity Stopa, Poslušnosť a Obrana. Prvým psom, s ktorým úradujúca majsterka sveta absolvovala skúšky IPO, bol Zero z Betkinho dvora.

„Žiadna nula, ale veľká hviezda, to bol Zeruško. Prešli sme spolu kus sveta, Nemecko, Rakúsko, Fínsko, Španielsko, Ukrajinu, Maďarsko. Na majstrovstvách sveta sme sa zúčastnili osemkrát,“ spomína Adriana Nagyová na svojho predošlého pretekárskeho psa.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy ho nepredám

Potom prišiel na rad práve Gero z Berounské bašty. „Jožko Adamuščin, uznávaný kynológ, je niekoľkonásobný majster sveta v FC1, práve aj s Gerovým otcom. Spýtala som sa ho, aké fenky kryl jeho šampión. Manželia Vydrovci z úspešnej chovnej stanice Berounská bašta mi vtedy oznámili, že všetky jeho šteňatá už majú zadané. No predsa len to nejako vyriešili a keďže som to bola ja, predali mi ho,“ priblížila Adriana.

S Gerom má zaručený automatický postup na ďalšie majstrovstvá sveta, no zvažuje, či ho už nenechá v tejto veľkej sláve ako sa vraví – prísť do dôchodku. Uvidí. Stačí s ním trénovať raz do týždňa, precvičiť, on už vie, netreba veľa. Jeho obrana je dokonalá, je ňou známy po celom svete.

„Za Gera, ktorý má sedem rokov, mi ponúkali a stále ponúkajú neskutočné sumy, finančne by som bola za vodou. No tak ako som nepredala Zeruška, nikdy nepredám ani Gera,“ povie rozhodne majsterka.

SkryťVypnúť reklamu

Na majstrovstvách sveta boli spolu sedemkrát, navštívili Nemecko, Holandsko, Taliansko, Dánsko, Rakúsko, Španielsko. Gero už má syna, ktorý je vo výcviku. Pomaly budú hľadať nástupcu.

Násilím sa nedosiahne nič

Výcvik psa je drina. Adriana Nagyová podrobne opisuje, čo zahŕňajú jednotlivé aktivity. Všetky si vyžadujú maximálnu precíznosť, poslušnosť a disciplínu. Pri obrane musí pes vyhľadať figuranta, nehybného ho ohlásiť štekaním a utekajúceho, útočiaceho zadržať.

„Často sa ma pýtajú, či mi to stojí za tú drinu. Áno, stojí,“ povie bez váhania majsterka. Kráľovskou disciplínou je Stopa. „Je fér, keď dopredu viete, aký bude terén. Na majstrovstvách sveta to bola hlina, sem tam jemne vyrastená oziminka. Je to ľahký terén,“ hovorí Adriana Nagyová.

Takzvaný šlapač je cudzí človek, ktorý chvíľu postojí pri nášlapovej tabuľke, aby tam zanechal pachovú stopu. Potom ide po trase, ktorá má šesťsto krokov a je štyrikrát zalomená do rôznych smerov.

Zanechá na nej tri drobné predmety, spravidla to býva filc, koža, drevo a podobne. Pes vedený na desaťmetrovej šnúre sa na povel Hľadaj vyberie po trase. Musí ísť absolútne presne, nesmie sa vychýliť, za všetko sa stŕhajú body.

Aj nájdenie predmetu má svoje pravidlá. Pes ho musí označiť ľahnutím a nijakým spôsobom sa ho nedotýkať. „Ako ste toto Gera naučili?“ pýtame sa s úžasom. „Ako? Na papaníčko,“ s úsmevom odpovedá Adriana. Zdôrazní, že nielen umenie stopy, ale všetko pri výcviku psa, sa nedá dosiahnuť násilím.

Aktivita Poslušnosť sa vyznačuje radostným sprevádzaním, chôdzou popri psovodovi. Ale nie nejakým jašením, musí v tom byť poriadok. Po 40 – 50 krokoch nastáva čelom vzad a po osi sa ide naspäť.

Prechádza sa do klusu, do pomalej chôdze, ide sa popri skupinke ľudí, ktorú si pes nesmie všímať. Musí priniesť dvojkilovú drevenú činku a v pokoji ju držať v zuboch. So 650 gramovou činkou zdoláva prekážky.

Až napokon skončí v takzvanom dlhodobom odložení, psovod odchádza do úkrytu a pes ho musí pozorovať zrakom, nesmie sa nechať rozptyľovať okolím. Skúsená trénerka popisuje jednotlivé úkony s ďaleko väčšou presnosťou. Profesionálka v každom ohľade. Majsterka sveta je majsterka sveta.

„Som veľmi vďačná všetkým jednotlivcom aj organizáciám, ktorí nám k víťazstvu pomohli,“ uzatvára zlatá Adriana Nagyová.

Naši zlatí hrdinovia

Dvojité víťazstvo slovenskej reprezentácie športových kynológov v Španielsku je obrovským historickým úspechom. Išlo o najprestížnejšiu a najvýznamnejšiu udalosť športovej kynológie v roku 2021.

Na 33. Majstrovstvách sveta WUSV, v silnej medzinárodnej konkurencií 111 psovodov z 28 krajín sveta, predvádzali naši reprezentanti so psami výkony podľa Medzinárodného skúšobného poriadku IGP v najvyššej súťažnej kategórii IGP 3 v disciplínach pachové práce, poslušnosť a obrana.

Slovenská reprezentantka Adriana Nagyová s Gerom z Berounské bašty získala titul Majster sveta WUSV 2021 po vynikajúcich a presvedčivých výkonoch. Dominanciu slovenskej športovej kynológie nemeckých ovčiakov vo svete športovej kynológie potvrdilo aj slovenské reprezentačné družstvo, ktoré získalo titul Majstra sveta v družstvách WUSV 2021 v zložení:

- Adriana Nagyová so psom Gero z Berounské bašty – 1. miesto

- Dáša Mináriková so psom Fešák Barnero – 5. miesto

- Eva Smädová so psom Panther z Berounské bašty – 8. miesto

Skvelé a precízne výkony predviedli aj ostatní slovenskí reprezentanti: Matúš Balún so psom Bono Extreme Arakon Land, ktorý sa umiestnil 12. mieste, a Peter Mitter so psom Quantum Ad-Gur, ktorý sa umiestnil na 36. mieste.

Aj vďaka vynikajúcim výkonom dvojice slovenských reprezentantiek, Adriany Nagyovej so psom Gero z Berounské bašty a Evy Smädovej so psom Panther z Berounské bašty, sa najúspešnejšou chovnou stanicou nemeckých ovčiakov na majstrovstvách stala chovná stanica Z Berounské Bašty manželov Zdenka a Andrey Vydrovcov z Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 215
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 914
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 721
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 667
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 775
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 159
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 317
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 691
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu