Galéria Z v Zichyho paláci predstavuje kolektív autorov. Medzi nimi zaujme Daniel Spoerri (1930), švajčiarsky umelec pôvodom z Rumunska. Robí hlavne asambláže a koláže z odložených predmetov a najrôznejších artefaktov. Typické pre neho je reagovanie na súčasnú spoločnosť, ktorá degraduje kultúrne tradície a rituály - napríklad aj spoločné stolovanie. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Organizátor podujatia Socha a objekt Viktor Hulík mal včera čo robiť. Podujatie sa spúšťalo šiestimi vernisážami - každú hodinu od 15.00 až do 20.00 a on nevynechal, podobne ako minulý rok, ani jednu.
Sochám a objektom v uliciach a galériách Bratislavy budú výtvarníci a kunsthistorici určite viac naklonení ako kravám. Otáznejšie je, či sa k sochám s rovnakým záujmom budú hrnúť bežní obyvatelia a návštevníci Bratislavy. Ale organizátorom práve o to ide - aby prostredníctvom podujatia Socha a objekt priblížili výtvarné diela divákom bezprostredne.
Tak sa v meste budeme "tvárou v tvár" stretávať so sochami počas celého leta. Môže sa zdať, že ich je viac inštalovaných v šiestich galériách ako v plenéri. "Nie je to pravda, tento rok je v exteriéroch mesta viac sôch ako minulý - od 23 autorov. Sú v celom areáli Bratislavského hradu a na Hviezdoslavovom námestí," povedal nám Viktor Hulík.
Tento rok teda môžeme obdivovať celkom 120 sôch piatich desiatok umelcov z pätnástich krajín vrátane Slovenska, čím sa naše meno trochu viac dostáva do európskeho kultúrneho povedomia. Aj preto, že Socha a objekt sa za desať rokov svojej existencie vypracovalo na podujatie lákavé pre širokú vrstvu našich aj zahraničných sochárov.
Na svoje si tak prídu milovníci komornej i veľkorozmernej sochy, obdivovatelia "overenej" sochy strednej generácie autorov až po avantgardný prístup v sochárskej tvorbe najmladšej generácie. Počas leta si jednotlivé výstavy a autorov všimneme bližšie. (mi)
Kto a kde vystavuje
1. Bratislavský hrad
Grazyna Bielska-Kozakiewicz (Poľsko) Vít Bojňanský Hellmut Bruch (Rakúsko) Peter Brunovský Balász Csepregi (Maďarsko) Werner Feirsinger (Rakúsko) Gerhard Frömel (Rakúsko) Zdeněk Hůla (Česko) Antoním Kašpar (Česko) Richard Keťko Vladimír Kompánek Gergely Kovách (Maďarsko) Milan Lukáč Radko Mačuha Juraj Meliš Vojtěch Míča (Česko) Štefan Prokop Peter Roller Mária Rudavská Andrej Rudavský Ján Šicko Jaroslava Šicková-Fabrici Hviezdoslavovo námestie
Vít Bojňanský Lukáš Haruštiak Antonín Kašpar (Česko) Vojtěch Míča (Česko) GMB Pálffyho palác, Panská 19
Klitsa Antoniou (Cyprus) Kristina Arnold (USA) Ágnes Elöd (Maďarsko) Jean-Paul Hébrard (Francúzsko) Xénia Hoffmeisterová (Česko) Schang Hutter (Švajčiarsko) Tamás Kopasz (Maďarsko) Josef Linschinger (Rakúsko) Marián Mudroch Vladimír Preclík (Česko) Niels Rahbaek (Dánsko) Reinhard Roy (Nemecko) Pavel Schmidt (Švajčiarsko) Jana Želibská Galéria Rakúskeho kultúrneho fóra, Zelená 7
Werner Feiersinger (Rakúsko) Poľský inštitút, Nám. SNP 27 Grazyna Bielska-Kozakiewicz (Poľsko) Galéria Komart, Zámočnícka 8
Radoslav Kratina (Česko) Galéria NOVA, Baštová 2
Milan Lukáč Galéria Z, Zichyho palác, Ventúrska 9
Dominique Chapuis (Francúzsko/Nemecko) Dorde Jandrič (Chorvátsko) Erós Ágos Koppány (Maďarsko) Željka Momirov (Srbsko a Čierna hora) Ben Muthofer (Nemecko) Daniel Spoerri (Švajčiarsko) Gyorgy Szász (Maďarsko) Brian Thompson (Veľká Británia) Franz Türtscher (Rakúsko) Paul Wiedmer (Švajčiarsko) Peter Willen (Švajčiarsko) Jindřich Zeithamml (Česko) V Galérii Komart sa predstavuje český výtvarník Radoslav Kratina (1928 - 1999), známy svojimi Variabilmi. Návštevníci galérií majú jeho sochárske objekty radi, pretože sú priamo určené na dotyk, na tvorivú hru, ktorej výsledkom je nová forma. Výtvarník tak vlastne dotvára svoje diela prostredníctvom diváka.
FOTO
Krehké inštalácie Kristine Arnold z USA (na snímke hore) vedľa sférických diel Cyperčanky Klitsy Antoniou, rozprávača sochárskych príbehov Vladimíra Preclíka (vľavo) alebo mimozemských kovových plastík Jeana Paula Hébranda (vpravo). Aj to je výber z kolektívnej inštalácie štrnástich autorov v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy.
FOTO