Najlepším strelcom Lamača bol v minulej sezóne spolu s Gabrielom Bartošekom Viliam Pšenko (vľavo). Obaja strelili po desať gólov. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Ešte pred piatimi rokmi bojovali futbalisti Lamača o záchranu v tretej lige. V uplynulom ročníku už súťaž vyhrali, a to dokonca s desaťbodovým náskokom. Už po jesennej časti viedli tabuľku s jedenásťbodovým náskokom. Po víťazstve v Pohári BFZ pred rokom je to pre klub ďalší výrazný úspech.
"Po jeseni niektorí hráči odišli, káder mužstva sa zúžil, ale tí, čo zostali, sa osvedčili," povedal tréner Ján Masarovič. Mužstvo tréneri doplnili o dorastencov a hráčov B mužstva. Náskok súperov sa síce prechodne znížil, ale nakoniec Lamač vyhral pred svojimi najväčšími súpermi Slovanom B, VTJ Ružinov, MŠK Petržalka a FK Rača. Oslavovať mohli hráči už tri kolá pred záverom ligy. Tréner Masarovič bol, samozrejme, spokojný: "Sme všetci veľmi radi, že sľubný náskok z jesene sa nám podarilo udržať. Pozitívom mužstva bola sila kolektívu, veľká súdrž-nosť. Podľa mňa sme vyhrali zaslúžene."
Základom úspechu bola skalopevná obrana
Lamačania nazbierali celkovo 70 bodov. So skóre 58:14 vyhrali 21 zápasov, sedemkrát remizovali a iba dve stretnutia prehrali. Aj v celoslovenskom meradle III. ligy je počet bodov, pomer vyhratých a prehratých zápasov, ako aj nízky počet obdržaných gólov rekordný. Podľa strelených gólov (58) skončili Lamačania piati v poradí s priemerom 1,93 góla na zápas. Najlepším strelcom sezóny sa stal Viliam Pšenko s 10 gólmi. Gabrielovi Bartoškovi stačilo na strelenie tohto počtu gólov len pol sezóny, potom z tímu odišiel. Víťaz súťaže kanonierov o Pohár Pravdy Miroslav Nagy z FK Rača ich nastrieľal až 25. Obdivuhodný je najnižší počet obdržaných gólov (14), čo je iba 0,46 góla na zápas. Zaujímavé pritom je, že väčšinu zápasov hral Lamač útočný futbal. "Dostať v lige len 14 gólov, to už niečo znamená. Tento úspech patrí nielen brankárovi Mišovi Morávkovi, ale všetkým chalanom. Súčasné mužstvo sa tvorilo niekoľko rokov, súhra hráčov bola vynikajúca. Každý vedel, čo má hrať, a dokázal zaskočiť za druhého," vysvetlil kapitán Martin Denko. Brankár Michal Morávek ho doplnil: "Za takou obranou sa ozaj vynikajúco chytá. Urobila málo chýb a aj tie, čo boli, dokázala okamžite napraviť."
Na úspechu mužstva pracovali tri roky tréneri - vynikajúci bývalí futbalisti Štefan Horný, Vojtech Varadín, Jozef Obert a Ján Masarovič, ale aj vedenie klubu a, samozrejme, predovšetkým samotní hráči. Tím bol síce bez výrazných hviezd, ale ako celok pôsobil suverénne. Vždy hral fair play, aj preto vyhral tretíkrát za sebou súťaž slušnosti.
Aj Pohár BFZ má Lamač
Do tohtoročnej súťaže o Pohár Bratislavského futbalového zväzu išli Lamačania s túžbou obhájiť vlaňajšie prvenstvo. Nebolo to ľahké, každý súper sa chcel na favorita vytiahnuť. Dostali sa však až do finále, kde vyhrali nad Račou 2:1. Zápas videlo 600 divákov, čo bola rekordná návšteva sezóny. Snom hráčov každého mužstva je aspoň raz získať "double". Futbalistom FK Lamač sa toto želanie splnilo, kapitán mužstva Martin Denko zdvíhal nad hlavu oba vzácne poháre. Najmenšia mestská časť Lamač sa opäť dostala do povedomia futbalových fanúšikov celého Slovenska. Podľa trénera Masaroviča najlepšie výkony sezóny podávali brankár Morávek, kapitán Denko, obranca Kaprálik a hráči Gálik s Pavlákom.
Druhú ligu si víťaz nemôže dovoliť
FK Lamač ako víťaz III. ligy nevyužije právo postupu do II. ligy. Prezident klubu Mário Orth to vysvetľuje takto: "Po počiatočnej eufórii prišlo triezve zamyslenie. Za danej ekonomickej situácie nemôžeme hrať druhú ligu. Spočítali sme všetky pre a proti. Výsledkom bolo, že nemá zmysel začínať ligu s polovičným rozpočtom, a dúfať, že druhú polovicu financií v priebehu sezóny zoženieme. Druhá liga je náročnejšia na cestovanie, hráči by si ťažko prispôsobili čas v práci, škole či v rodine. Po zhrnutí týchto problémov je pre nás reálnejšie hrať tretiu ligu." V Lamači je malé podnikateľské zázemie, je to územie bez fabrík a nie sú tam žiadni výrazní sponzori. Finančné nároky na zabezpečenie komplexného chodu futbalového klubu v druhej najvyššej súťaži sú preto ťažko dosiahnuteľné.
Autor: PETER MALÍK