Výstavu fotografií Ako žijú ľudia bez domova? otvorili v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí. |
Keď sa v Štúdiu 12 "ujali" predajcov Nota bene a začali s nimi robiť divadlo, mnohí tejto myšlienke nedávali dlhý život. Je pravda, že nevydržali všetci, ale tí, ktorých divadlo chytilo, našli v štúdiu nové zázemie a v ich živote sa mnohé zmenilo. O týchto pozitívnych zmenách, ale predovšetkým o samotnom živote na ulici rozpráva aj výstava fotografií, ktorú otvorili pred novým predstavením divadla Nota bene s názvom Krvavý kľúč.
Ako teda žijú ľudia bez domova? Fotografie Jany Šujanskej, ktorá spolu so Zuzanou Csontosovou bezdomovcov "navštevovala", ich zachytávajú hlavne pri predaji pouličného časopisu Nota bene, ale aj "doma". "Pri návštevách predajcov sme mali možnosť porozumieť im lepšie ako pri rozhovoroch na ulici alebo vo výdajni Nota bene. Prestali sme sa pýtať, prečo niektorí uprednostňujú bývanie v kanáloch alebo chatke bez elektriny a kúrenia pred nocľahárňou. V chatke majú svoje súkromie, upravia si ju podľa vlastného vkusu, môžu tam byť so svojou priateľkou, pozvať si návštevu a nemusia sa báť, že niekto nepustí dnu ich psa."
Na fotografiách vidieť, ako si predajcovia zútulňujú svoje často provizórne príbytky. Menej sa už snažia tí, ktorí ich považujú len za krátkodobé, núdzové riešenie. Navyše je takýto život plný ustavičných nečakaných zmien a obe návštevníčky si všimli, že možno aj preto sú na svoje veci oveľa menej upnutí ako ostatní ľudia. Dokazujú to aj výsledky výskumu študentov kurzu arteterapie.
Študenti zadali úlohy skupinám ľudí a výsledky sa potom porovnávali. Zadanie znelo: Predstav si, že miesto, kde bývaš, postihne prírodná katastrofa a v priebehu desiatich minút bude všetko zničené. Čo by si si zobral so sebou do kufra? "Odpovede predajcov sa vo veľkej miere odlišovali od iných cieľových skupín, napríklad od žiakov a študentov. Tí kreslili obrázky plné materiálnych vecí. Predajcovia nakreslili málo, väčšinou sa zamerali na záchranu svojho života a pripísali aj ľudí a psov, ostatné pre mich nebolo až také dôležité."
Výstava v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí, ktorú pripravilo občianske združenie Proti prúdu, síce na snímkach zachytáva konkrétnych predajcov, ale rešpektuje ich súkromie a nezverejňuje ich mená ani osudy. (mi)
FOTO SME - PAVOL MAJER