y z hradu.
Vyčistenie stálo 3,7 milióna, sumou desaťtisíc dolárov pomohlo aj americké veľvyslanectvo. "Na Slovensko chodí stále viac návštevníkov, ktorí sa čudujú tým nápisom. Dúfam, že toto je začiatok úsilia dať mestu kultúrnejšiu tvár," povedal americký chargé d'affairs Scott Thayer.
Lávku čistila firma, ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže na osemmiliónový kontrakt. Najprv technikou pieskovania odstránili grafiti aj s povrchovými vrstvami. Potom plochy ošetrili antikoróznym a antigrafitovým náterom. Jeho prednosťou je, že odstraňovanie grafiti nepoškodí samotný povrch, zároveň je časovo a finančne oveľa výhodnejšie. Kým vyčistenie metra štvorcového klasického povrchu stojí asi 500 korún, čistenie antigrafitového povrchu vyjde na 90 korún.
V najbližšom čase by podobným spôsobom mali vyčistiť podchod na Staromestskej ulici. Vedenie mesta plánuje nechať ošetriť aj lávku na druhej strane mosta. "Chceme vyčkať tak dva mesiace a vyhodnotiť, aký bude tento tento projekt úspešný," povedala riaditeľka sekcie dopravy na magistráte Tatiana Kratochvílová.
Tvorba skúsených sprejerov je vo svete považovaná za nový druh umenia a niektoré diela dostali priestor aj vo významných galériách. Najväčšie problémy spôsobujú takzvaní "writeri", ktorí čmárajú svoje podpisy či iné značky na všetky dostupné plochy a o umení sa v tomto prípade nedá hovoriť. Práve kvôli tejto skupine prijali v národnej rade legislatívne zmeny.
Sprejovanie na steny budov či dopravných prostriedkov sa podľa nového zákona stane od 1. júla trestným činom, sprejerom bude hroziť až rok väzenia. Kompetentní si však myslia, že pre mnohých to bude len ďalšia výzva. Napríklad počas prác na uzatvorenej lávke sa tam dobíjala skupina mladíkov so železnými tyčami, ktorá chcela lávku znova postriekať.
MARTIN KÓŇA