V lamačskej budo hale sa v sobotu zišla štyridsiatka súťažiacich džudistov rôznych vekových kategórií, ktorí komisárom aj divákom predviedli, že džudo nie je nebezpečný šport. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V sobotu sa v lamačskej budo hale Na barine stretli mladí džudisti, ktorí na nultom ročníku súťaže v rekreačnom džude predvádzali techniky bez zápasov. Judo club Slávia STU Bratislava sa totiž podujal zorganizovať nevšednú akcu. "Tradičné súťaže v džude pozostávajú zo súboja dvoch ľudí. No u nás nejde o súboj, ale o technickú úroveň džudistických prvkov. Nejde o to, kto je lepší v súboji, ale o to, kto zvládne jednotlivé prvky lepšie technicky. Súťaží sa vo dvojiciach, predvedené prvky sa bodujú a dosiahnuté body sa súťažiacej dvojici na konci zrátajú," vysvetľuje tréner a aktívny reprezentant Slovenska Braňo Babic.
Na čistotu, presnosť a celkový dojem hodov, chvatov či pádov štyridsiatky nadšencov v bielych kimonách dohliadali komisári. Za porotcovským stolom sedeli medzinárodný rozhodca Milan Kolarovič, tréner prvej triedy a rozhodca Miloš Štefanovský či jedna z mála medailistiek, ktorá si vybojovala titul na majstrovstvách Európy Miroslava Jánošíková.
"Keby sme zorganizovali tradičnú súťaž, nemôže vyhrať každý, treba rátať s modrinami, tvrdšími pádmi a deti by cítili krivdu a prehru. Pred prázdninami sme však nechceli, aby deti z telocvične odchádzali so zlým pocitom. Takto majú dobrý pocit z toho, že niečo predviedli, ohodnotia ich komisári a diplom sa ujde každému," dodal Braňo Babic, ktorý by z tejto klubovej súťaže chcel postupne urobiť tradíciu a zapojiť viaceré slovenské kluby.
Judo club Slávia STU Bratislava
Judo club Slávia STU Bratislava je klub s dlhoročnou históriou. Asi pred dvoma rokmi sa partia zanietených džudistov, študentov FTVŠ pod vedením Martina Pisoňa a Rasťa Mezovského rozhodla, že dajú svojmu klubu novú tvár. "Chceli sme ho rozbehnúť, vidieť novú perspektívu a pozerať sa na džudo inou formou. Nielen ako na vrcholový šport, ale dať aj možnosť ľuďom, ktorí nemajú záujem len o súťaženie. Možnosť tým, ktorí sa chcú zlepšiť po psychickej i fyzickej stránke, naučiť sa sebaobranu alebo si iba príjemne vyplniť voľný čas," hovorí Rudolf Schichor zo Slávie.
"Výsledky našej práce sa už začínajú ukazovať. Máme oveľa viac členov, klub sa rozbieha a má svoju budúcnosť. Sme radi, že náš nápad nebol len mladíckou ilúziou," teší sa Rudolf Schichor. Okrem detí a juniorov v klube trénujú aj dospelí. Mnohokrát sú to rodičia mladších členov, ktorých džudo chytilo za srdce. (mad)