Memoárová esej Bratislavský chodec zachytáva prvé roky básnikovho života v metropole od jesene 1938. "Chodcom som ja, ale aj generácia slovenských nadrealistov, kedysi populárna a živá," povedal jeden z najvýznamnejších predstaviteľov nadrealizmu Žáry.
Spomienky na svoje mladé roky doplnil spomienkami a portrétmi kolegov a ďalších, ktorí mali s Bratislavou niečo spoločné. V tomto zlomovom období sa Slovensko podľa Žáryho prvýkrát zapojilo do svetového diania, naše knihy začali vychádzať aj v iných jazykoch. Skupinu nadrealistov rozdelilo podľa Žáryho Slovenské národné povstanie, keď museli narukovať.
Za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu fond udelil prémiu Jozefovi Čertíkovi za básnickú zbierku Dodatok k ruži, Jozefovi Puškášovi za zbierku noviel Freud v Tatrách, Benjamínovi Tinákovi za esej Putovanie za snom. Prémiu získal aj Július Balco za rozprávku pre deti Vrabčí kráľ, Viliam Apfel za knihu literatúry faktu Panteón zlomených nádejí a dramatik Viliam Klimáček za knihu divadelných hier Desať hier.
Cenu Ivana Kraska za debut získal Michal Švec a jeho kniha poviedok Príliš málo paranoje. Predseda poroty Ján Majerník ocenil humor a vypointovanosť zápletky, ironický odstup autora, sarkazmus i moderný jazyk, ktoré dobre zabavia čitateľa. Podotkol, že Cenu Ivana Kraska odovzdávajú už po štyrisiaty ôsmy raz a medzi jej nositeľmi sú mená ako Milan Rúfus, Ľubomír Feldek, Ján Štrasser. Prémiu získal za debutujúcu knižku básní a poetických reflexií Dejiny postele Jaroslav Klus. (tasr)