FOTO |
V tomto nevšednom projekte sa trieda rozdelí na dve skupiny žiakov. Menšia skupinka, vybavená modernými technologickými pomôckami ako sú počítače do dlane (handheldy) s webkamerami, fotoaparáty či počítače s dotykovým displejom, ide do terénu a zvyšok zostáva v triede pri stolných počítačoch, pričom aktivitu spolužiakov v teréne sledujú na veľkom plátne pomocou dataprojektora. Trieda a terén sú prepojené pomocou internetu a môžu spolu komunikovať prostredníctvom videokonferencie.
Partneri projektu zo Slovenska, Nemecka a Škótska sa raz za tri mesiace stretávajú na spoločných mítingoch. Koordinátor technického a technologického riešenia projektu RAFT Róbert Baumgartner sa pred pár dňami vrátil zo škótskeho Dundee. "Pôvodne to mal byť záverečný míting. Celý projekt sa mal totiž k prvému júlu 2005 po troch rokoch skončiť. Ale nakoľko nám z rozpočtu zostali nejaké nevyčerpané peniaze, komisári Európskej komisie sa ho rozhodli predĺžiť o šesť mesiacov," vysvetľuje.
Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského ako garant projektu na Slovensku, má v pláne zorganizovať za toto obdobie tri až štyri exkurzie. "Tentokrát ich plánujeme s medzinárodnou účasťou. Žiaci v teréne budú zo Slovenska, ale v triede by sme radi privítali aj účasť nemeckých či škótskych žiakov. Naši žiaci by teda mali ako tak ovládať angličtinu, nakoľko úlohy, rozhovory i videokonferencia budú vedené v anglickom jazyku," hovorí. Doterajšie exkurzie boli prevažne v budovách, ako napríklad pitva oka v laboratóriu, návšteva sklární, múzeí či rádia Expres (na snímke). Tie ďalšie by mali byť realizované v exteriéroch, kde by mala byť využitá i možnosť lokalizácie skupiny v teréne na mape pomocou GPS - systém na lokalizáciu pozície). Zatiaľ je v pláne výstup na Gerlach. "Odozvy na našu práce sú veľmi dobré a spomedzi partnerov máme najlepšie výsledky z exkurzií," dodáva Róbert Baumgartner.
(mad)
WWW.RAFT-PROJEKCT.SK