FOTO - ARCHÍV SME
K najobľúbenejším jazerám v Bratislave patria jazerá v Rusovciach a v Čunove. V minulosti bolo kúpanie na oboch zakázané. Napriek tomu patria už roky k najnavštevovanejším. Čunovské jazero je aj v súčasnosti v pásme hygienickej ochrany II. stupňa a kúpanie je tu zakázané, no ľudia to nerešpektujú.
Jazero v Rusovciach bolo z pásma ochrany vyňaté v roku 1999. Napriek tomu areál nikto nespravuje ako prírodné kúpalisko. "Robíme základnú údržbu okolia jazera," povedal Richard Urbanovič z oddelenia životného prostredia miestneho úradu Rusovce. Problémom zostáva, že územie, na ktorom sú brehy jazera, nepatrí mestskej časti, ale viacerým súkromným osobám. "Čakáme aj na schvaľovanie nového územného plánu, kde je táto lokalita navrhovaná s funkciou šport a rekreácia v zastavanom území," dodal Urbanovič.
Správcom pásma hygienickej ochrany a prevádzkarom zdrojov je Bratislavská vodárenská spoločnosť.
Pred šiestimi rokmi vodárenská spoločnosť požiadala o vyňatie Rusoviec z pásma ochrany. "Pôvodné pásmo hygienickej ochrany bolo vytýčené pred vybudovaním vodného diela Gabčíkovo. Po jeho napustení sa zmenil tok prúdenia podzemnej vody v podloží," povedala Jana Štulajterová, hovorkyňa vodárenskej spoločnosti. Ochranné pásmo sa zmenšilo.
Bratislavská vodárenská spoločnosť premiestnila tento rok aj bránu, ktorá bránila prístupu áut z hlavnej cesty do blízkosti čunovského jazera. Bránu pri ceste zlikvidovali a miesto nej osadili novú. Tá je však tesne pri jazere, takže teraz môžu autá prísť takmer až k brehu. "K znečisteniu podzemnej vody by dôjsť nemalo, lebo tok podzemnej vody už týmto územím neprúdi. To, či na cestu k jazeru majú mať povolený vjazd autá, je už v kompetencii správcu komunikácie," povedala Štulajterová.
Rusovce a Čunovo boli priekopníkmi nudizmu
Rusovské a čunovské jazerá sú známe aj ako "priekopníci nudizmu". Nudizmus v Bratislave začal ešte za čias socializmu. "Tanečníci SĽUK-u, ktorý sídli v Rusovciach, sa začali nahí kúpať a opaľovať pri blízkom jazere. Okrem nich tam vtedy chodilo len zopár rybárov," hovorí Michal z Rusoviec. Nudizmus sa rozšíril aj pri čunovskom jazere. Často však kúpajúcich sa - v plavkách, alebo bez nich - z vody vyháňali policajti a následne ich pokutovali. Nešlo len o zásah proti nudizmu, ale o kúpanie ako také.
Kúpanie v Rusovciach nie je oficiálne povolené, ale na rozdiel od Čunova ani zakázané. Hranice medzi nudistickou časťou pláže a tou, kde chodia "textiláci," nie sú vyznačené. Ale polovica jazera susediaca s cestou patrí skôr nudistom. Konflikty nevznikajú.
Na Slovensku neexistuje žiadna oficiálna verejná či súkromná nudistická pláž, alebo aspoň bazén pre nudistov. Okrem Rusoviec sa naturistická pláž nachádza aj na "divokej" neohradenej strane Zlatých pieskov. Nudisti navštevujú i Košariská a štrkovisko za železničnou traťou v Senci. Keďže neexistuje žiadna "chránená nudistická lokalita", nahota môže byť u nás ešte stále sankciovaná. Podľa právnika Vladimíra Pirošíka môže byť totiž klasifikovaná ako priestupok proti verejnému poriadku. V prípade, že nudista vzbudí verejné pohoršenie a niekto kontaktuje políciu, môže nudista dostať pokutu do tisíc korún.
V Čunove je nudistov málo, prevládajú tínedžeri a rodiny s deťmi.
(japa)
Z histórie nudizmu Organizovaný nudizmus sa objavil prvýkrát v roku 1903. Pri Hamburgu otvorili Freilichtpark - prvý známy nudistický klub. Nudistické hnutie sa rozrastalo a šírilo v Nemecku rýchlo, v blízkosti veľkých miest vznikali celé oblasti nudistických klubov. Tento nudistický boom však skončil po nástupe Hitlera k moci.
Po skončení druhej svetovej vojny sa idea znovu uchytila a prostredníctvom masívneho rozvoja cestovného ruchu nadobudla medzinárodné rozmery. V USA šírili toto hnutie najmä hippies. V 80-tych rokoch sa dokonca objavil fenomén tzv. "kresťanského nudizmu" (christian naturism). Niektoré evanjelické prúdy začali nachádzať opodstatnenie a oporu nudizmu aj v Biblii. Pod ich nátlakom na konci minulého storočia vznikli oficiálne nudistické pláže a strediská aj v Španielsku, Taliansku, Grécku či Brazílii.
(Spracované podľa www.naturizmus.sk )