
Chodci prepletajúci sa pomedzi autá, ktoré štyrmi prúdmi neustále „tečú“ na Nový most alebo z neho, sú každodenným „stereotypom“ Staromestskej ulice. Práve títo hazardéri z nej urobili najnebezpečnejší úsek v Bratislave. FOTO SME – PAVOL MAJER
V Bratislavskom kraji sa vlani stalo 14 000 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 64 ľudí. Škodu vyčíslili na 737 miliónov korún.
Najrizikovejšími cestami sú výpadovky z Bratislavy – najmä Račianska, Vajnorská či Bajkalská a ich križovatky. Najviac havárií, až 275, sa stalo na Račianskej ulici. Najnebezpečnejším úsekom, čo sa hodnotí podľa počtu vozidiel, dĺžky úseku, počtu nehôd a výšky škody, je však Staromestská ulica. Stalo sa tu 96 nehôd, pri ktorých jedna osoba zahynula, tri boli ľahko a päť ťažko zranených. Obeťou tejto cesty bola minulý rok v novembri 14-ročná Daniela, keď sa rozhodla ušetriť čas a namiesto podchodom prebehnúť na druhú stranu cez cestu. Vodič Mercedesu 26-ročný Patrik ju zbadal neskoro a nestačil už zabrzdiť.
Z križovatiek by si vodiči mali dávať pozor najmä na križovatke Prístavná – Bajkalská a Trenčianska – Miletičova. Na prvej bolo najviac dopravných nehôd, až 29, druhá je najnehodovejšia z hľadiska hustoty premávky. Križovatka Bajkalská – Prístavná je aj miestom, kde si vodiči pri nehodách spôsobili najväčšie škody – až 1,45 milióna korún. Na tejto križovatke havaroval vlani v januári aj poslanec Víťazoslav Moric. Na vine však bol vodič nákladného Renaultu, ktorý do poslanca vrazil, keď prechádzal z pravého do ľavého jazdného pruhu. Škoda na autách bola 20-tisíc korún, nikomu sa nič nestalo.
Pri nehodách bolo minulý rok ťažko zranených 289 a ľahko 914 osôb. Najviac ľahko zranených osôb bolo na križovatke Harmincova – Schneidera-Tnavského. Magistrát v tohtoročnom rozpočte vyčlenil peniaze na svetelnú signalizáciu na tejto križovatke. Polovicou prispeje mestská časť Dúbravka. (haj)