Ak si chceli Slováci užiť koncert umelcov najzvučnejších mien, museli obvykle cestovať do okolitých krajín. Dôvod nepredstavoval len nižší počet obyvateľov, ale aj nedostatok priestorov, ktoré by dokázali sprostredkovať kvalitný hudobný a umelecký zážitok.
„Bratislava urgentne potrebuje veľký, veľkoryso riešený spoločenský priestor. Pokiaľ tu nebude, veľa domácich ani zahraničných interpretov nebude môcť predviesť, čo je v ich možnostiach. Predstaviť sa tak, ako ich ľudia doteraz nezažili,“ hovorí hudobný expert Juraj Čurný.

Hlavné mesto Slovenska sa s týmto problémom potýka už roky. Starý Istropolis, ktorý sa v minulosti pretransformoval na koncertnú sálu, však už nedokázal novodobým trendom konkurovať.
„Aktuálne možnosti Istropolisu sú nedostačujúce pre moderné trendy v hudbe, umení a kongresoch. Bratislava je v tejto oblasti na chvoste iných európskych hlavných miest. Nemôžeme konkurovať Viedni ani Budapešti,“ hovorí herec Milan Kňažko.
Bratislava by bez zmeny zostala na európskej periférii, no tento nelichotivý stav sa má v najbližších rokoch zmeniť.

Bratislava ožije kultúrou
Starý Istropolis bol na pomery svojej doby dobrým kongresovým centrom, v súčasnosti však už nespĺňa funkčné ani kvalitatívne nároky, ktoré si moderné podujatia vyžadujú. Chýba mu flexibilita a nevie sa prispôsobiť rôznym druhom podujatí.
„Ak hovoríme o nárokoch a potrebách tanečného súboru Lúčnice na veľké vystúpenia, jediné vhodné miesto, ktoré by okrem Istropolisu mohlo v súčasnej dobe spĺňať naše požiadavky, je nová budova SND. Tá je však primárne určená na iné účely, pretože poskytuje v prvom rade priestory svojim domácim súborom, opere, baletu a činohre,“ hovorí Marián Turner, generálny riaditeľ umeleckého súboru Lúčnica.

„Ostatné veľkokapacitné sály či priestory v Bratislave ako štadióny, konferenčné priestory a iné, nie sú určené primárne na kultúrne podujatia, a tak ani nespĺňajú všetky parametre,“ dodáva Turner.
Riešením, ktoré prinesie do Bratislavy viac kultúry, má byť nový, oživený a moderný Istropolis. Vzniká v spolupráci s umelcami a prestížnymi dizajnérskymi a architektonickými štúdiami.
„Najdôležitejšie je, že bude zachovaná kultúrna rovina budovy miesta. Kongresová a koncertná časť sa postavia ako prvé, pričom pôjde o urbanistický celok, ktorý mŕtvu zónu naplní životom,“ hovorí Kňažko.
Vznikne zóna bez áut
Nový Istropolis sa stane zónou bez áut v prospech bezpečnosti chodcov, s veľkorysou výsadbou zelene a atraktívnymi vonkajšími prvkami. Istropolis už nebude len sála.
„Keď sme sa s Immocapom a mestom pustili do tvorby samotného návrhu, uvedomovali sme si, aké dôležité je rešpektovať okolitý urbanizmus územia. Navrhli sme preto sálu a verejné priestory tak, aby na Trnavské mýto priniesli nové elementy a zároveň sa stali srdcom novej štvrte,“ hovorí Jeroen Dirckx zo štúdia KCAP.
Verejné priestory budú mať rôznorodú veľkosť a charakter. Umožnia podporovať množstvo mestských aktivít od vonkajších umeleckých inštalácií cez koncerty až po priestory vyhradené pre deti.
„Územie budú vzájomne prepájať pracovné a rezidenčné funkcie s občianskou vybavenosťou vrátane kultúrno-kongresovej, čo z neho spraví pulzujúcu mestskú štvrť počas celého dňa,“ dodáva Dirckx.
Od umelcov pre umelcov
Starý Istropolis bol vhodný pre potreby svojej doby, avšak bol postavený príliš účelovo. Stal sa málo flexibilným, nevyužívaným a zastaraným. Aj to je dôvod, prečo umelci a svetové kongresy vyhľadávali priestory radšej v susedných krajinách.
Stará budova a jej možnosti jednoducho nedokázali splniť nároky súčasnej doby. Nové kultúrno-kongresové centrum bude schopné hosťovať niekoľko podujatí v rýchlom časovom slede za sebou. Zlepší to kvalitu a rozšíri aj portfólio podujatí, ktoré sa tu budú môcť konať. V porovnaní s terajšou sálou bude ďalším prínosom výrazne kvalitnejšia akustika i osvetľovacie systémy.
K detailom návrhu sály boli prizvaní experti z londýnskeho štúdia Charcoalblue a dizajn Nového Istropolisu vychádza z konceptu porovnateľných priestorov v Londýne.
„Úzko sme spolupracovali aj s lokálnymi architektmi zo štúdia Pantograph, aby naše nápady rešpektovali miestne podmienky a regulácie,“ prezrádza Martin Sobota z architektonického štúdia Cityforster.

Vďaka Charcoalblue je umeleckým zážitkom už samotný dizajn sály. Má oválny tvar, ktorý vtiahne divákov do diania. Má kapacitu 5 242 miest vo verzii na sedenie a státie a dokáže hostiť aj konferencie s kapacitou 3 000 ľudí.
Pódium možno umiestniť vpredu alebo v strede a sála sa dá predeliť do veľkých poloblúkových častí s orchestriskom i bez neho. Tento koncept vyšiel z potrieb samotných umelcov a účinkujúcich.

„Kľúčom k úspechu je rýchlosť. Aj veľké rekonfigurácie usporiadania priestoru sa budú môcť uskutočniť cez noc, pričom väčšina zmien sa bude dať zrealizovať aj počas obedňajšej prestávky alebo dokonca prestávky na kávu,“ prezrádza Steve Roberts z Charcoalblue.
Sálu možno rozdeliť aj na dve či tri menšie. Zákulisie bolo navrhované pre veľké produkcie a podujatia tak, aby sa dalo rýchlo pripraviť a umelcom a ich štábu poskytlo dostatočné zázemie k príprave na vystúpenie.

Nová kultúra pre celé Slovensko
Návrh Nového Istropolisu je výsledkom práce množstva špičkových odborníkov z rôznych oblastí od architektúry cez dizajn až po umenie.
V popredí celého konceptu je umelecký zážitok. Vytvára priestor, ktorý na jednej strane ponúkne intímne prepojenie medzi vystupujúcimi a divákmi, a zároveň prinesie možnosť usporiadania veľkých podujatí.

„Ak sa podarí zrealizovať tento ambiciózny projekt, tak si tu viem predstaviť v podstate akékoľvek podujatie, na domácej i medzinárodnej úrovni. Takýto nový Istropolis bude mať všetky predpoklady stať sa miestom, kam budeme v našom hlavnom meste nielen radi chodiť, ale budeme na neho môcť byť aj právom hrdí,“ myslí si Marián Turner.
Nový Istropolis je projektovaný tak, aby priniesol umelecký zážitok rozmanitému publiku. Od milovníkov hudobných koncertov až po prednášky a konferencie.
Bratislava sa tak stane z pohľadu umelcov konkurencieschopným mestom, rovnocenným s inými európskymi metropolami. Nový Istropolis obohatí nielen hlavné mesto, ale aj celé Slovensko.
Tento článok vám prináša Immocap.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.