BRATISLAVA. V utorok ráno klesla výška hladiny rieky Dunaj v centre Bratislavy pod 730 centimetrov. V súčasnosti dosahuje 725 centimetrov, pričom hydrológovia očakávajú počas utorka pokles výšky hladiny pod 650 centimetrov.
Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na svojom webe.
Hladina Dunaja v centre Bratislavy kulminovala v utorok nadránom, keď o 3.00 h dosiahla výšku 734 centimetrov.
V Devíne bola v utorok o 7.15 h výška hladiny 671 centimetrov a v Devínskej Novej Vsi 551 centimetrov. Aj v týchto miestach dosiahla mierny pokles.
Hladina rieky Dunaj stúpa na Slovensku po výdatných zrážkach v Rakúsku a Nemecku. Pre okres Bratislava platí momentálne výstraha 1. stupňa pred povodňou.
Pre rozvodnený Dunaj a spätné vzdutie rieky Morava sú zatopené viaceré inundačné územia v hlavnom meste. Pod vodou je Slovanské nábrežie v Devíne, cyklochodník pri rieke Morava aj chodník pri Vodárenskom múzeu pri Karloveskom ramene, tunajšie ohniská i časť bufetu. Zaplavená je aj časť nábrežia pri Pribinovej ulici či niektoré zelené plochy pri Petržalskej hrádzi.
Situácia je pod kontrolou
Starostovia dotknutých bratislavských mestských častí ubezpečujú verejnosť, že situácia je pod kontrolou a zatiaľ nehrozí zvýšené nebezpečenstvo. Ľudí pohybujúcich sa okolo rozvodneného Dunaja či Moravy však vyzývajú na opatrnosť.
Na sociálnych sieťach i v skupinách bratislavských mestských častí pribúdajú fotografie z niektorých zaplavených inundačných území v hlavnom meste.
Zástupcovia samospráv Devína, Devínskej Novej Vsi, Petržalky i Karlovej Vsi deklarujú, že hrozba povodne z roku 2013 je ďaleko, situácia je pod kontrolou a spoločne s hydrológmi očakávajú v najbližších hodinách kulmináciu hladiny Dunaja.
"Pozorne to sledujeme, sme však na takéto situácie pomerne zvyknutí. Očakávame, že Dunaj už bude čoskoro kulminovať a situácia sa začne upokojovať," povedala pre TASR starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová.
Záplavy na Dunaji bývajú podľa jej slov v pravidelných cykloch. "Na tú poslednú povodeň sme už skoro zabudli. Musíme byť preto pripravení na to, že sa to môže kedykoľvek zopakovať," podotkla.
Hrozba je ďaleko
Zástupca starostky Devína Igor Prieložný pre TASR priblížil, že voda zaliala nábrežie tak, že sa už nedá prejsť okolo hradu Devín. Pod vodou je podľa neho aj časť cyklotrasy pri Morave, ktorá spája bratislavské mestské časti Devín a Devínsku Novú Ves.
"Je to však ešte stále v takom stave, ktorý je bežný pri zvýšených hladinách rieky. Hrozba je z môjho pohľadu ešte ďaleko," povedal.
V Devíne sú vždy v pozore po silných dažďoch na území Česka, ale zároveň i Rakúska a Nemecka. "Vtedy vieme, že sa blíži kvantum vody. Tým, že v Česku momentálne neprší a v Rakúsku i Nemecku to už prestalo, tak to už len stúpne a skulminuje," spresnil.
V Devíne sú podľa Prieložného zvyknutí, že občas hladina riek takto stúpne. Priznáva však, že tam už dávno takáto vysoká voda nebola. "Chýbajú však ešte tri-štyri metre, aby to dosiahlo úroveň povodne z roku 2013," poznamenal. Situáciu, ako tvrdí, v mestskej časti monitoruje aj Slovenský vodohospodársky podnik.

Zaplavený podchod
Bratislavská Petržalka na sociálnej sieti informuje, že od rána dostáva od obyvateľov viacero upozornení na problémy spojené so stúpajúcou hladinou Dunaja.
Mestská časť napríklad eviduje podzemnou vodou zaplavený podchod pri Ekonomickej univerzite.
"V spolupráci so záchrannými zložkami situáciu v celej Petržalke monitorujeme. Zatiaľ môžeme konštatovať, že väčšie riziko nehrozí," uviedla petržalská samospráva.
Situáciu monitorujú
V rámci výrazného vzostupu vodnej hladiny na hornom toku Dunaja zaznamenali počas nedele takmer trojmetrové stúpanie v stanici Devín. "Z výšky hladiny 342 cm na úroveň 634 cm,“ informovala hydrologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Hana Hlaváčiková.
Dodala, že výrazný vzostup možno pozorovať aj v strednej a dolnej časti slovenského úseku Dunaja. Zvýšená hladina Dunaja spätne vzdúva hladinu na Morave. V Devínskej Novej Vsi bola krátko predpoludním na úrovni 537 centimetrov.
Samospráva situáciu spolu so Slovenským vodohospodárskym podnikom a Hasičským a záchranným zborom monitoruje.
"Vzhľadom na to, že aktuálne sú zaplavované inundačné územia najmä v okolí Devínskej Novej Vsi, Devína, Petržalky, Rusoviec a Čunova, ktoré sú zároveň aj významnými liahniskami komárov, mesto bude počas aktuálneho týždňa vykonávať rozsiahle zásahy larvicídom BTI, aby sa minimalizovalo kalamitné liahnutie záplavových komárov," informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.
Nie je dôvod na paniku
Slovenský vodohospodársky podnik situáciu na Dunaji monitoruje a tvrdí, že nie je dôvod na paniku. Situáciu na vodnom toku označuje pre toto obdobie ako bežnú.
V rámci ochrany hlavného mesta sa SVP riadi monitorovacou stanicou v nemeckom Passau, ktorá umožňuje prípravu aktivít na tri dni vopred. Pre krátkodobejšie aktivity SVP monitoruje dve stanice pri Viedni – Korneuburg a Kienstock.
„Napriek tomu, že hladina rieky Dunaj sa bude prudko zvyšovať, tento stav nebude trvať dlho a už počas utorka sa hladina bude stabilizovať. Na porovnanie, v roku 2013, keď bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, hladina Dunaja v Devíne dosiahla 974 a v Bratislave 1032 centimetrov. Vtedy bol prietok veľtoku v Bratislave na úrovni 10.645 kubických metrov za sekundu,“ uviedol podnik ešte v nedeľu večer.
Povodeň z roku 2013 sa nezopakuje
Ministerstvo životného prostredia vylúčilo akékoľvek ohrozenie ľudí či majetku a nie je potrebné vyhlasovať povodňovú situáciu. Kulmináciu vody v Devíne očakáva okolo 17.00 h na úrovni 7,8 metra. Na tlačovej konferencii o tom informoval štátny tajomník ministerstva Michal Kiča.
Povodeň z roku 2013 sa nezopakuje, situácia je v súčasnosti v norme. Nebude sa opakovať ani povodňová situácia z Nemecka a Rakúska, deklaroval Kiča.
Pripravená je aj mobilná protipovodňová zábrana. "V prípade, ak by vznikla akákoľvek nepredvídateľná situácia, máme na mieste techniku a personál," povedal.
V rámci preventívnych opatrení Slovenská vodohospodárska výstavba vytvára rezervy na vodnom diele Gabčíkovo, zvyšuje prietoky vody do ľavostrannej ramennej sústavy aj do starého koryta Dunaja. Dunaj má zároveň vyššiu hladinu ako Morava a vzdúva tak túto rieku naspäť. Ani tam však podľa Kiču nie je zaznamenané riziko.
Riaditeľ odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Bratislava Boris Kováč priblížil, že v súčasnosti sú v Devínskej Novej Vsi a v Zohore aktívne čerpacie stanice.
"Monitoring prebieha na základe informácií, ktoré máme z vyšších častí vodného toku z Nemecka a Rakúska. Z okolia Viedne vieme predpovedať vývoj hydrologickej situácie na tri dni dopredu. Z tohto hľadiska vieme vylúčiť riziko v Bratislave," poznamenal štátny tajomník.
Na ostatných slovenských tokoch je situácia pokojná a prevláda ustálenosť vodných hladín.
"Pri výskyte lokálnych búrok je možný prechodný vzostup vodných hladín hlavne na juhu stredného a východného Slovenska, kde sú aj pre dnešok vydané meteorologické a hydrologické výstrahy pred búrkami a prívalovými povodňami," upozornila hydrologička SHMÚ.






































