FOTO
V každom športe jestvujú rôzne rebríčky, podľa ktorých určujeme, kto je alebo bol najlepší. V stolnom tenise mužov v tomto nemáme na Slovensku problém, lebo odpoveď je jednoznačná: najlepší bol František Tokár so skráteným a zaužívaným menom Fero. Tak mu každý hovoril od narodenia 25. 5. 1925 až po dôchodok a rozlúčku so všetkým roku 1993.
Začiatok na Miletičovej
Ako mnohí chlapci, ktorých tento šport v Bratislave zaujímal, začínal ako žiak na stoloch ŠK Ružinov (1934), ktoré patrili reholi saleziánov na Miletičovej ulici, starajúcej sa vtedy o výchovu mládeže. Tokár bol talentom, ktorý sa už ako dvanásťročný stal majstrom Slovenska mládeže a v silnej konkurencii aj majstrom Bratislavy. Pätnásťročný po prvý raz reprezentoval Slovensko vo Viedni. Celkovo získal 18 titulov majstra Slovenska!
Vo vojnových rokoch 1940 - 45 nosil dres ŠK Bratislava. Neskôr (1945 - 54) ŠK Poštári Bratislava. Potom (1954 - 62) šiel ako hráč i tréner vychovávať nasledovníkov do Lokomotívy Košice, odtiaľ (1969 - 71) do Plastiky Nitra. V rokoch 1971 - 75 bol v Lokomotíve Bratislava, 1975 - 80 v DAC Dunajská Streda, v rokoch 1981 - 92 šéfoval v Trnávke a pred smrťou stihol ešte pracovať v Sporiteľni Bratislava. Začínal hrať s drevenou, neskôr gumenou raketou, nové moderné a rýchle povrchy veľmi neuznával, kazili podľa neho dobrý, klasický, pohľadný pingpong. Experti ho označili za hráča čopovanej rezanej obrany s výpadovým útokom. Týmito vlastnosťami sa prebojoval medzi reprezentantov ČSR.
Päťkrát majstrom sveta
V čs. družstve sa stal majstrom sveta štyrikrát, 1947 v Paríži, 1948 v Londýne, 1950 v Budapešti a 1951 vo Viedni. Jeho spoluhráčmi boli známi českí hráči ako Váňa, Andreadis, Štípek, Tereba, Šlár, ale aj Marinko. Jeden titul vybojoval Tokár vo štvorhre 1949 s I. Andreadisom v Štokholme. Roku 1948 získal titul majstra republiky a v tom istom roku v B-družstve ČSR s M. Marinkom vybojovali Európsky pohár. Bol majstrom viacerých štátov, napr. Maďarska či Bulharska. Roku 1950 ho v tabuľkách zaradili na desiate miesto na svete!
Keď sa stal prvý raz majstrom ČSR, tajomník klubu mu zaplatil večeru. Keď sa stal majstrom sveta, dali mu tri metre látky na šaty, no krajčíra si musel zaplatiť sám. Tokár bol však zanietencom, veľkým propagátorom svojho športu, inštruktorom, vždy aj trénerom a preto ho roku 1992 zvolili za čestného predsedu Slovenského stolnotenisového zväzu. Jeho šport patril v minulosti k najpopulárnejším, hrávalo sa v Redute, v herniach klubov i v rôznych reštauráciách. Vždy za veľkého záujmu hráčov i divákov.
V športe, ktorý práve oslavuje 80. výročie na Slovensku, nás však aj po Tokárových najlepších rokoch preslávili mená ako Š. Kollárovits, V. Miko, V. Polakovič, M. Cích, T. Jančí, M. Grman, P. Korbel, A. Grofová, R. Kasalová, I. Bosá, E. Ódorová a ďalšie. Na raste viacerých mal zásluhu aj František Tokár.
Stretnutie dvoch generácií. Zľava F. Tokár, V. Polakovič a I. Andreadis. FOTO - ARCHÍV
Autor: IGOR MRÁZ