Technologický park Cepit potrebuje rýchle územné konanie, aby sa už na jar budúceho roka mohlo začať s výstavbou. Povedal to včera Michael Müller, konateľ rakúskej firmy, ktorá od roku 1994 skúpila pozemky na území Vajnôr. Park, ktorý tu plánuje dať postaviť, má mať rozlohu 630-tisíc metrov štvorcových a majú tu sídliť vývojárske firmy, hotel, vysoká škola a kongresové centrum. Müller predstavil urbanistickú štúdiu Cepit, ktorou sa budú zaoberať mestskí poslanci vo štvrtok. Musia totiž zmeniť využitie pozemkov z poľnohospodárskej pôdy na výrobu a občiansku vybavenosť. Materiál však nezískal podporu mestskej rady, čo by mohlo predznamenať nezhodu v zastupiteľstve.
Vážne výhrady proti projektu a jeho spôsobu prerokúvania majú samotné Vajnory. "Nikdy sme nepovedali, že sme proti technologickému parku," povedala starostka Anna Zemanová. Príčinou nesúhlasu je však fakt, že štúdia parku zasahuje do územia, ktoré rieši štúdia zóny Vajnory-Rybničná. Na rozdiel od štúdie Cepitu však ich štúdia zachováva vidiecky charakter Vajnôr. "Našu štúdiu však mesto neakceptovalo," povedala Zemanová. Müller včera zároveň odmietol zmenu umiestnenia stavby, ktorú navrhujú Vajnory. Podľa Vajnôr sa mesto priveľmi ponáhľa so schválením zmeny aktualizácie územného plánu, ktorý bude platiť už len niekoľko mesiacov. Na jeseň sa pritom má schvaľovať úplne nový územný plán.
"Bratislava si musí uvážiť, či chce Cepit, alebo nie," povedal Müller s tým, že výhrady Vajnôr si musí vyriešiť mesto. "Ak budeme prešľapovať na mieste, možno vznikne Cepit namiesto Vajnôr v Maďarsku alebo Rakúsku," povedal Andrej Hrádocký, konateľ spoločnosti, ktorá požiadala o spracovanie štúdie Cepit. Tá má byť podkladom na zmenu aktualizácie územného plánu vo Vajnoroch. "Vyjadrenie k návrhu zadania bolo zaslané na vedomie mestskej časti Vajnory, Krajskému stavebnému úradu Bratislava, Krajskému úradu životného prostredia Bratislava a obvodnému úradu životného prostredia," píše sa v dôvodovej správe k štúdii. Vajnory však tvrdia, že štúdia nespĺňa kritériá na územno-plánovací podklad. Tým je územný plán zóny, ktorý prerokúvajú mestské časti. Vajnory sa tak cítia vyčlenené z rozhodovania.
Podľa Müllera sa po otvorení Cepitu zvýšia daňové príjmy pre mesto o niekoľko sto miliónov korún. Ceny nehnuteľností vo Vajnoroch podľa investorov porastú a mestská časť sa stane lukratívnou. (lin)