Medzi najpozoruhodnejšie exponáty pezinskej výstavy Mýty a rituály patrí séria dvojmetrových tanečných masiek z Burkiny Faso. FOTO - ARCHÍV GALÉRIE |
Mýty a rituály je názov novej výstavy z Galérii insitného umenia v Pezinku. Zo zbierky bratislavského novinára Ivana Melicherčíka, ktorý je aj kurátorom výstavy, je v expozícii vyše sto masiek a sôch afrického umenia. Jeho kolekcia kmeňového umenia čierneho kontinentu je najväčšia na Slovensku a budoval ju 15 rokov.
Medzi najpozoruhodnejšie exponáty patrí séria dvojmetrových tanečných masiek z Burkiny Faso, masívne sochy zvieracích motívov z Pobrežia slonoviny a Mali, fetišové drevorezby z Konga či sochy plodnosti kmeňa Baga zo západnej Afriky. Melicherčík síce Afriku navštívil dvakrát, ale väčšina exponátov priviezol z USA, Rakúska, Švédska a ďalších európskych krajín.
Vystavené artefakty z dreva, kameňa i bronzu sú z takmer dvadsiatich krajín Afriky a vynikajú smelosťou tvarov, "umeleckou skratkou" a spontánnou invenciou.
Podľa majiteľa zbierky sa africká kmeňová mytológia, mágia a tradičné výtvarné prejavy postupne vytrácajú, ba sú urážlivo nahrádzané suvenírovými napodobneninami, čoraz väčšmi vzdialenými od pôvodných predlôh.
Zberateľstvo afrického umenia u nás nemá špecializovanú galériu, preto je zbierka Ivana Melicherčíka ojedinelým dôkazom toho, ako africké umenie vplývalo na rozvoj svetového umenia, či už spomenieme diela Gauguina alebo viacerých sochárov moderny.
Výstava Mýty a rituály potrvá do 16. októbra. (mi)